Chindia - Universitatea Craiova 1-0. Iacob aduce victoria dupa ce ratase un penalty!

Trei puncte mari obtinute de Chindia Targoviste in meciul cu Universitatea Craiova disputat la Buzau, sambata, in etapa a 25-a din CASA Liga 1.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Paul Iacob in minutul 80 cu un sut din interiorul careului la capatul unei faze colective de atac.

Acelasi Iacob ratase o lovitura de la 11 metri in minutul 72. Un penalty acordat de centralul Istvan Kovacs in urma unui duel aerian intre Papp si Negut.

Iacob a sutat in transversala, insa penalty-ul ar fi trebuit repetat. Nu mai putin de cinci jucatori ai Craiovei erau in suprafata de pedeapsa inainte de executie.

Craiova a scapat ieftin la Buzau, Pigliacelli blocand sutul lui Negut intr-o situatie iminenta de gol, in prelungirile partidei.

Craiova ramane la patru puncte de primele doua clasate, FCSB si CFR Cluj, diferenta care se poate mari dupa aceasta runda.

Chindia urca pe opt in clasament si ajunge la cota 32 de puncte. Echipa lui Emil Sandoi ramane in continuare in cursa pentru un loc in playoff.

Chindia Târgovişte: Aioani – Căpuşă, Piţian, Celea, C. Dinu – Dulca, Raţă (Kocic ’88), Iacob, Dumitraşcu – D. Popa (Neguţ ’55), D. Florea (Berisha ’74). Antrenor: Emil Săndoi.

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu (Fedele ’82), Papp, M. Constantin, Bancu – Nistor, Mateiu (Tudorie ’73), Cicâldău, Căpătînă (Camara ’61) – Ivan (Vătăjelu ’82), Baiaram (Screciu ’73). Antrenor: Marinos Ouzounidis.

Cartonaţe galbene: Iacob ’51 / Mateiu ‘69.