Chiajna se salveaza, Gaz Metan si FC Brasov merg in "B"

FC Brasov si Gaz Metan nu s-au mai inteles ca in finalul editiei precedente de campionat. Cele doua grupari au remizat sub Tampa, scor 0-0, si merg brat la brat in liga secunda. Concordia a fost marea castigatoare a zilei, dupa victoria inregistrata cu Petrolul, 3-2, la capatul unui joc in care "lupii" au condus de fiecare data, iar Marius Pena a semnat golul salvarii pentru formatia ilfoveana.

Chiajna a avut un start indraznet de meci, cu doua incercari de la semidistanta ale brazilianului Boldrin. In prima faza, mijlocasul ilfovenilor a reluat alaturi, pentru ca mai apoi sa fie anulat de interventia conationalului sau, Peterson Pecanha.

Defensiva formatiei lui Marius Baciu a fost pe punctul de a claca la prima faza fixa a prahovenilor. Vasile Maftei a respins incredibil de pe linia portii.

In minutul 11, Vasile Maftei nu a mai fost la fel de exact in interventie, iar Nkoyi, liber ca pasarea cerului in marginea careului mic, a trimis decisiv pentru 0-1.

Cinci minute a tinut avantajul oaspetilor, dupa ce "Printul" Adrian Cristea a readus-o pe Concordia in calculele salvarii de la retrogradare printr-un sut splendid, la vinclu, de la aproximativ 25 de metri.

La mijlocul reprizei, Pecanha a intervenit miraculos la o lovitura de cap din plonjon a lui Mihai Dina, care se indrepta spre radacina barei.

Dupa pauza, slovenul Rok Kronaveter si-a trecut numele pe lista marcatorilor cu o executie imparabila din zona punctului de la 11 metri.

Scenariul din prima parte avea sa se repete la Chiajna, dupa ce Florin Purece (59) a restabilit egalitatea cu un sut plasat, pe jos, de la limita careului.

Rezerva Marius Pena a adus-o pe Concordia pentru prima data la conducerea intalnirii, in minutul 73. Atacantul gazdelor a gasit coltul lung dupa un sut din interiorul careului.

Concordia: Matache - Bucurica, Bagaric, Dragarski, Vagner - Maftei - Cristea, Purece (D. Florea 80), Boldrin (T. Serediuc 59), Grigorie (M. Pena 54) - M. Dina

Petrolul: Pecanha - Al. Coman, M. Marin, Ipsa (Gallegos 45), Peteleu - Filip, Kronaveter - Nepomuceno (G. Mares 58), Pastorini, Astafei - Nkoyi (Al. Chirita 70)

Arbitru: George Gaman (Craiova)