CFR se instaleaza pe primul loc, dupa 1-0 cu Otelul

CFR Cluj a evoluat economicos in deplasarea de la Galati, de unde s-a intors cu toate punctele puse in joc impotriva Otelului, scor 1-0, gratie reusitei francezului Gregory Tade. Otelul nu a tras pe poarta in tot meciul, CFR Cluj a tras o data si bine. Cu 9 goluri in actuala stagiune, Tade l-a egalat pe Keseru in clasamentul golgeterilor, ajutand CFR sa ocupe primul loc inaintea derbiului rundei, Petrolul-Steaua, transmis livetext pe site, duminica seara.

Pe fondul unui inceput de meci disputat preponderent in jumatatea formatiei de la malul Dunarii, Avdici a fost aproape sa dea lovitura pe contraatac. Atacantul Otelului a finalizat foarte aproape de stalpul din dreapta lui Felgueiras, de la limita careului mare.

La mijlocul reprizei, spaniolul Aitor Monroy a aparut la finalizare cu un voleu frumos de la peste 25 de metri.

Tade a continuat cu o lovitura de cap din 8 metri, blocata in ultimul moment in corner de Enes Sipovic.

In minutul 28, Tade a inscris printr-un sut din apropiere, dar golul avea sa fie anulat pentru o pozitie de ofsaid in care se afla golgeterul lui CFR Cluj.

Tade a deschis scorul inainte de pauza, cu o lovitura de cap imparabila la centrarea argentinianului Camora. Francezul l-a egalat pe stelistul Claudiu Keseru in clasamentul golgeterilor, ambii cu cate 9 reusite in acest start de campionat.

CFR Cluj a evoluat la siguranta in partea secunda, impotriva unui adversar vlaguit si lipsit de imaginatie in atac.

Iar cand defensiva a aratat semne de slabiciune, Mario Felgueiras a acoperit bine. Vezi faza din minutul 89, cand lusitanul a salvat bine din fata lui Jula, angajat in interiorul careului mic de Cristian Cristea.

Otelul: Plopeanu - Cojoc, Miron, Sipovici, Murgoci - D. Popescu (Cristea 83), Karlik, Helder - R. Gradinaru, Tudorie (Jula 53), Avdici (Stoian 74)

CFR Cluj: Felgueiras - Susici, Larie, Rada, Camora - Muniru, Monroy - Jakolis (Fl. Costea 34), Guima (Thiago Lopes 61), Ivanovski (Christian 77) - Tade

Arbitru: George Radulescu (Bucuresti)

Cartonase galbene: Gradinaru 24, Murgoci 45/ Ivanovski 23, Guima 59