CFR CLuj

Viktoria Plzen a facut instructie cu CFR Cluj

CFR Cluj a înregistrat o noua înfrângere în campania de amicale din Austria, dupa esecul cu Sparta Praga fiind învinsa azi de Viktoria Plzen cu 3-1. Golurile cehilor au fost toate marcate în prima repriza, clujenii marcând golul de onoare în ultimele minute prin Ronny.

Desi a trimis în teren cea mai buna echipa, Ioan Andone a fost nevoit sa-si vada elevii chinuindu-se în prima repriza cu Viktoria Plzen. Cehii au dominat cu autoritate întâlnirea, iar la pauza conduceau cu un incredibil 3-0.

Viktoria a avut în teren mai multi jucatori care au evoluat petnru Cehia la campionatul european, iar pregatirea si forma fizica a acestora s-a simtit din plin. Cehii au facut ce-au vrut la mijlocul terenului, au sucit apararea ardelenilor pe toate partile si în minutul 3 conduceau deja cu 1-0 prin golul marcat de Limbersky.

Gabi Muresan a avut sansa de a restabili egalitatea în minutul 17, la una din putinele faze ofensive ale clujenilor, dar sutul de la 25 de metri trimis de mijlocasul din Gruia a întâlnit bara. În acelasi minut 17, defensiva ardelenilor a fost din nou surprinsa decisiv si Viktoria s-a desprins la 2-0 pe tabela prin reusita lui Duris.

În timp ce la poarta lui Felgueiras cehii au produs mai mereu deranj, la cealalta poarta a fost mai mult liniste, doar din când în când reusind clujenii sa ajunga cu mingea în careul advers. Si chiar când dadeau impresia ca pot reveni în joc alergând dupa egalare, ardelenii au fost iar surprinsi. Cei din Plzen au profitat de lentoarea apararii alb-visiniilor la o faza de contraatac si Vladimir Darida a dus scorul la 3-0, într-o faza în care mai întâi Duris a sutat în bara.

Repriza a doua a început sub semnul echilibrului. Cehii au lasat-o mai moale si au permis ardelenilor sa fie mai prezenti în joc, însa ocaziile de gol au fost o raritate. În garnitura feroviarilor a intrat la pauza pe lânga Vasile Maftei în locul lui Piccolo si Adam Vass, jucatorul adus în aceasta vara de la Brescia.

Chiar daca au avut mai mult initiativa, au atacat mai mult si au încercat în permanenta sa puna presiune asupra careului advers, elevii lui Ioan Andone au reusit în rare ocazii sa creeze emotii la poarta lui Bolek, care nu a putu fi învins nici cu suturi de la distanta si nici cu devieri subtile din careu.