Bundesliga

Robben o ingroapa pe Bayern. Dortmund, aproape campioana

Borussia Dortmund si Bayern Munchen au jucat un meci aproape cu titlul pe masa. Gazdele s-au impus cu 1-0 dupa un final de infarct, in care Arjen Robben si-a ingropat echipa.
Cu patru etape inainte de fina, Dortmund s-a distantat la sase puncte de Bayern Munchen si se poate considera campioana.

In fata a peste 80 de mii de spectatori, cele doua echipe s-au inchis reciproc pana in minutul 77, cand Lewandowski a deviat cu calcaiul un sut din marginea careului si a deschis scorul.

Cu cinci minute inainte de final, Bayern a avut sansa egalarii. Robben a tras insa modest din penalty, iar Weidenfeller a parat.

Peste alte doua minute, Robben a avut o sansa si mai mare, dar, din patru metri cu poarta goala, a trimis mult peste.

Si Dortmund a avut o sansa uriasa pe final, insa a lovit doar bara. Avantajul de un gol ii este insa suficient pentru un final linistit de campionat.