CFR CLuj

Dan Petrescu: “E o surpriza ca ne-am calificat”

CFR Cluj a ajuns in playoff-ul Europa League dupa 1-0 in deplasare cu Djurgardens, campioana Suediei.

Fundasul Vinicius a marcat unicul gol al meciului de la Stockholm la zece minute dupa pauza.

Pentru Dan Petrescu accederea in playoff-ul Europa League constituie o surpriza.

“Ei erau favoriti, in opinia mea. Au castigat campionatul in Suedia doi ani la rand, plus ca terenul sintetic este foarte bun pentru ei. Au jucat mult mai defensiv decat ma asteptam si n-am inteles acest lucru, dar e o echipa foarte puternica acasa.

“Baietii s-au mobilizat extraordinar la acest meci. Stiau ca e un meci important pentru ei si pentru club. Le-am spus dupa meci ca nu e timpul sa sarbatorim nimic, pentru ca joi avem iar un meci foarte greu cu campioana Finlandei

“O sa fim favoriti clar la meciul asta, dar ati vazut ca poti pierde cand esti favorit si invers”, a comentat Dan Petrescu la Digi Sport.

CFR Cluj o va intalni in Gruia pe KuPs din Finlanda pentru un loc in grupele Europa League.