CFR CLuj

Calificare! CFR Cluj o elimina pe Celtic cu victorie la Glasgow. Se vad grupele!!!

Sursă foto: twitter.com/celticfc

Meci nebun, marti seara, pe Celtic Park din Glasgow, unde campioana Romaniei CFR Cluj a invins-o pe Celtic, cu 4-3, dupa ce a condus cu 1-0 si apoi s-a vazut condusa cu 2-1.

In barajul pentru grupele Champions League adversara celor de la CFR Cluj va fi formatia ceha Slavia Praga.

Dupa eliminarea lui Celtic dubla cu Slavia este una abordabila pentru CFR Cluj.

Prin calificarea in faza playoff a Champions League, CFR Cluj si-a asigurat continuitatea in grupele Europa League in eventualitatea eliminarii de catre Slavia Praga.

Asa am trait Celtic - CFR Cluj. Victorie pe pamant scotian!

Deac a deschis scorul in minutul 28 cu o lovitura de cap din centrarea lui Omrani. Mingea a lovit bara inainte de a intra in poarta.

Cea mai mare ocazie a echipei scotiene a venit sase minute mai tarziu la reluarea lui Christie putin pe langa poarta.

Partea secunda a debutat furtunos cu cei de la Celtic luand cu asalt careul CFR-ului. Pe un fond de dominare autoritara a venit golul egalizator marcat de Forrest in minutul 51 cu un sut din interiorul careului.

Un gol prefatat de o interventie salvatoare a lui Arlauskis in minutul 48, cand lituanianului a aparat incredibil cu o mana.

Minutul 61 a fost unul de cosmar pentru apararea clujenilor. Burca si Luis Aurelio nu s-au inteles la o centrare si dintr-o deviere nefericita l-au lasat pe Edouard singur cu Arlauskis, iar atacantul francez marca pentru 2-1.

Scor care o obliga pe CFR Cluj sa iasa la jos si sa marcheze inca o data in vulcanul de pe Celtic Park.

Si egalarea avea sa vina in minutul 74 dintr-o lovitura de la 11 metri transformata nu fara emotii de Omrani. Un penalty acordat pe drept de arbitru la un hent comis de Brown.

Portarul Bain a fost aproape de pareze sutul lui Omrani de la punctul cu var, dar spre sansa noastra mingea a trecut dincolo pentru 2-2.

Doar un minut s-au bucurat cei de la CFR Cluj de golul egalizator, Celtic marcand la prima faza ofensiva prin Christie.

La 3-2 nu multi mai credeau in sansa celor de la CFR Cluj, dar echipa lui Dan Petrescu a aratat un caracter incredibil reusind sa intoarca rezultatul neverosimil.

Mai intai Omrani a adus egalarea la 3-3 in minutul 81 cu un sut in forta sub bara, dupa ce portarul advers respinsese in lateral mingea trimisa de Paun.

Celtic s-a aruncat in atac pentru golul patru, care insa a venit la cealalta poarta dupa o faza in care cei de la CFR Cluj incercau sa scoata maxim dintr-o posesie prelungita.

Mingea a ajuns cu sansa la Tucudean si acesta a marcat golul victoriei si calificarii cu o scarita de mare efect.

Celtic Glasgow: Bain - Elhamed, Ajer, Simunovic - McGregor, Brown (Bayo ’88), Ntcham (Griffiths ’83), Forrest - Christie, Edouard, M. Johnsto (Morgan ’75). Antrenor: Neil Lennon;

CFR Cluj: Arlauskis - Susic, Vinicius, Burcă, Camora - Djokovic, Bordeianu, L. Aurelio (Păun ’78) - C. Deac, M. Rondon (Ţucudean ’46), Omrani (Mureşan ’84). Antrenor: Dan Petrescu;

Cartonaşe galbene: Elhamed ’41 / Rondon ’40, Deac ‘63;

Arbitru: Andris Treimanis (Letonia).