CFR Cluj se apropie de playoff dupa victoria cu ASA Tg.Mures

In al doilea meci din etapa cu numarul 11 din Liga 1 CFR Cluj s-a impus cu 3-1 pe terenul celor de la ASA Tg.Mures dupa un meci dominat de la un capat la altul.

Felipe Nascimento a deschis scorul in minutul 17 dupa o faza de la coltul terenului. Acesta a preluat in careu, dupa care a depasit doi adversari si a sutat pe centrul portii, mingea trecand pe sub portarul Mingote. In mare parte un gol de portar.

CFR Cluj si-a dublat avantajul la zece minute dupa pauza prin lovittura de cap a lui Andrei Muresan, jucator intrat in debutul partii secunde. Ruiz a centrat din corner si fundasul CFR-ului a reluat decisiv la coltul lung.

Ocazie mare pentru CFR in minutul 64 la sutul lui Paun din interiorul careului. Mingea a lovit transversala si a iesit in afara terenului.

Gazdele puteau reduce din handicap in minutul 77 prin Surdu, a carui lovitura de cap din cativa metri a fost respinsa de portarul Minca.

Golul trei al clujenilor a fost unul ca la antrenamente, Nouvier intorcand mingea pentru reluarea cu latul a lui Omrani din sase metri.

ASA a redus din diferenta dupa doar doua minute prin Zicu, jucator ajuns la a cincea reusita in acest sezon, dupa care muresenii au dominat finalul meciului ratand alte doua bune ocazii de mai inscrie.

Jucatorii lui Dan Alexa s-au trezit prea tarziu pentru a mai intoarce soarta meciului si astfel ASA ramane pe zero in dreptul punctelor din clasament.