CFR Cluj o zdrobeste in deplasare pe FC Botosani

Sursă foto: facebook.com/cfr1907/

Victorie categorica pentru CFR Cluj, sambata seara, in deplasare cu FC Botosani, scor 5-1, intr-un meci din etapa a 14-a a Ligii 1 Betano.

CFR a deschis scorul cu sansa in minutul 11 la reluarea lui Omrani deviata in propria poarta de Chitosca.

Culio avea sa majoreze avantajul campioanei Romaniei cu un sut plasat din afara careului in minutul 28.

Un rezultat la pauza oarecum mincinos daca tinem seama de faptul ca Botosaniul a trimis de doua ori in bara, prin Ongenda si Golofca in finalul reprizei.

La opt minute dupa pauza Paun a majorat avantajul CFR-ului la 3-0 cu un sut din afara carelui la mingea intoarsa de catre Deac.

Botosaniul a replicat prin Roman in minutul 63, insa sutul acestuia din pozitie favorabila a trecut pe langa poarta.

Deac a marcat pentru 4-0 in minutul 71 cu o lovitura de cap din centrarea lui Camora, pentru ca dupa alte patru minute Omrani sa puncteze pentru un neverosimil 5-0.

Golul de onoare al gazdelor a fost marcat de Ongenda cu o executie spectaculoasa din lovitura libera in minutul 83.

CFR Cluj isi consolideaza primul loc si se distanteaza la patru puncte de Craiova si la cinci puncte de FCSB.

FC Botoşani: I. Brînză - Dumitraş, A. Miron, Burcă, Chitoşcă - E. Papa (Chindriş '85), Karaboue - Golofca (Trujic '61), Ongenda, Fabbrini - M. Roman II (Fulop '68). Antrenor: Costel Enache;

CFR: Jesus - Manea, Vinicius, Mureşan, Camora - Djokovic, Culio, Bordeianu - Deac (Ioniţă '84), Omrani (Mailat '80), Păun (Costache '74). Antrenor: Antonio Conceicao;

Arbitru: Alexandru Tudor.