CFR Cluj le-a dat un set la zero celor de la Botosani

Victorie categorica pentru CFR Cluj, sambata seara, in partida de pe teren propriu cu FC Botosani din etapa a 7-a a fazei playout din Liga 1. Un 6-0 care nu lasa loc de prea multe interpretari.

Doar un sfert de ora au rezistat botosenenii in Gruia, Cristi Bud deschizand scorul dintr-un penalty obtinut de Nouvier.

Acesta din urma a inceput partida ca rezerva si l-a inlocuit pe accidentatul Paun in minutul 7.

Bud si-a trecut in cont dubla in minutul 27 din pasa lui Petrucci, dupa care in secventele de final ale primei reprizei Juan Carlos Ruiz a marcat la randul sau de doua ori.

Mai intai a scuturat plasa cu un sut spectaculos din marginea careului, pentru ca la faza imediat urmatoare repunerii balonului in joc de catre oaspeti a inscris dupa un contraatac.

Ruiz avea sa paseze decisiv in minutul 54 pentru golul de 5-0 marcat de Nouvier, iar in minutul 69 noul intrat Cristian Lopez a stabilit scorul final cu o lovitura de cap din sase metri.

Cristian Lopez a marcat cinci din cele 11 goluri ale sale in acest sezon in poarta celor de la FC Botosani.