CFR Cluj invinge Astra si e aproape campioana

Sursă foto: facebook.com/cfr1907/

Victorie fara dubii pentru CFR Cluj, liderul din Liga 1 Betano, duminica seara in deplasare cu Astra Giurgiu, scor 2-0, in penultima etapa a playoff-ului.

Asa am trait Astra - CFR Cluj 0-2

Un succes conturat inca din prima repriza, cand CFR a punctat prin Tucudean si Omrani, cei doi atacanti trimisi in teren de Dan Petrescu pentru a face diferenta in avanposturi.

Primul gol, in minutul 12, a venit dupa o gafa a lui Radunovic, care a trimis neglijent cu capul spre propriul portar, Iliev a iesit cu intarziere la Omrani si din pasa acestuia Tucudean inscria de langa bara a doua.

Golul de 2-0 a fost marcat dupa un faza fixa de la coltul terenului. Fundasii gazdelor au respins in doua randuri gresit si in cele din urma Omrani a trimis mingea in poarta.

Pe finalul reprizei, la prima ocazie, Abang rata de putin relansarea partidei cu o lovitura de cap respinsa in extrem de Arlauskis.

In debutul partii secunde, minutul 47, Omrani si Tucudean au ratat pe contraatac sansa golului trei.

La cealalta poarta Astra a avut o lovitura libera promitatoare, pe care insa Stan a transformat-o intr-un fel de pasa la portar si astfel s-a scris istoria unui meci care n-a produs nici pe departe valurile pe care le asteptau in special cei care mai cred in sansele FCSB la titlu.

Pentru a avea suspans pana in ultima etapa, cand CFR Cluj primeste in Gruia vizita Viitorului, cei de la FCSB sunt obligati sa castige la Craiova luni seara (20:45) intr-un meci cu casa inchisa.

Astra Giurgiu: Iliev - Butean, Bejan, Polczak, Erico, Radunovic (Buş ’20) – Seto (Dandea ’73), Mrzljak (Balaure ’53) - Matei, Abang, Stan. Antrenor: Gheorghe Mulţescu.

CFR Cluj: Arlauskis - Manea, Vinicius, Mureşan, Camora - Hoban, Bordeianu (Djokovic ’61), Culio – Omrani (Ioniţă ’85), Ţucudean (Costache ‘81), Deac. Antrenor: Dan Petrescu.

Cartonaşe galbene: Bejan ’70, Dandea ‘89 / Mureşan ‘41.

Arbitru: Radu Petrescu.