CFR Cluj, galop de sanatate cu ACS Poli Timisoara

Echipa CFR Cluj a obtinut o victorie categorica, sambata seara, pe teren propriu, in fata celor de la ACS Poli Timisoara, scor 5-1.

Meciul s-a rupt la 0-0 dupa ce portarul oaspetilor, Lys Gomis, a comis un hent la patrunderea lui Cristian Bud si a primit cartonasul rosu in minutul 33.

Cu un om in plus pe teren clujenii au dictat ritmul si pana la final nu s-a mai pus decat problema scorului.

CFR Cluj a deschis scorul in finalul primei reprize prin francezul Brian Nouvier. Gasit demarcat in interiorul careului advers, acesta l-a invins pe Ram Strauss cu un sut plasat cu piciorul stang.

Juan Carlos Ruiz a facut 2-0 la sase minute dupa pauze cu un sut pe jos din sase metri, pentru ca duoa minute mai tarziu Dorin Goga sa reduca din diferenta profitand de un balon pierdut de gazde in preajma propriului careu.

Chiar si asa Timisoara n-a avut forta necesara pentru a forta egalarea, iar Bud a inscris pentru 3-1 in minutul 67. Reluare cu latul, simpla, din sase metri.

Abia intrat in teren in locul lui Ruiz, camerunezul Beleck a punctat si el pentru 4-1 cu un sfert de ora inaintea finalului.

O alta rezerva, Cristian Lopes, a inchis tabela cu o reluare perfecta cu capul in prelungirile meciului la chiar ultima faza a partidei.

CFR Cluj urca pe doi in playout, cu 30 de puncte, in timp ce ACS Poli Timisoara ramane pe loc retrogradabil, penultima in clasament.