CFR Cluj castiga la Giurgiu si revine in coasta liderului FCSB

Sursă foto: facebook.com/cfr1907

Victorie cu 2-1 obtinuta de CFR Cluj, sambata seara, pe terenul celor de la Astra Giurgiu, intr-un meci din etapa a 11-a a Ligii 1 Betano.

Un meci controlat in prima repriza de campioana in exercitiu a Romaniei si care a deschis scorul la ultima faza a mitanului inaugural prin Tucudean.

De o minge a avut nevoie atacantul de nationala al celor de la CFR Cluj pentru a trimite mingea in poarta Astrei.

Asa am trait Astra - CFR Cluj 1-2

CFR Cluj mai avusese la 0-0 o ocazie mare de gol, dar transversala portii lui Iliev s-a opus la sutul trimis de fostul “astral” Ionita din apropiere.

La noua minute dupa pauza CFR Cluj a dat lovitura la o faza rapida plecata din exteriorul lui Djokovic si patrunderea lui Moutinho. Scapat singur cu portarul, mijlocasul francez a trimis pe jos pentru 2-0.

O repriza inceputa de Astra cu Alibec in locul lui Rosu, septarul giurgiuvenilor revenind cu aceasta ocazie dupa accidentare.

In cele din urma Zoua a redus din diferenta cu o reluarea din cativa metri in minutul 89, dar era prea tarziu pentru a mai schimba soarta celor trei puncte.

Mai mult decat atat, Mailat a avut in prelungiri sansa de a marca si golul trei pentru CFR, dupa ce a scapat singur pe contraatac, insa incercarea de lob spre poarta gazdelor a fost blocata de portarul Iliev.

CFR Cluj acumuleaza 20 de puncte si urca pe doi in clasament, la un punct in spatele liderului FCSB, in timp ce Astra sufera a doua infrangere consecutiva dupa ce in primele noua etape nu pierduse niciun meci.

Astra Giurgiu: Iliev - Belu-Iordache, Bejan, Cestor, Butean – Moise (Boboc ’73), Biceanu – Begue (V. Gheorghe ’86), N. Roşu (Alibec ’46), Llullaku – Zoua. Antrenor: Gheorghe Mulţescu;

CFR Cluj: Arlauskis - Manea, Lang, A. Mureşan, Peteleu - Djokovic, Hoban, Culio - A. Ioniţă (Deac ’67), Ţucudean (Omrani ’83), Moutinho (Mailat ‘90+1). Antrenor: Antonio Conceicao;

Cartonaşe galbene: Belu ’24, Zoua ‘67;

Arbitru: Ovidiu Haţegan.