CFR Cluj – Botosani 2-1. Moldovenii raman fara victorie in Gruia

Campioana CFR Cluj a obtinut cele trei puncte pe teren propriu cu FC Botosani, sambata seara, intr-un meci din etapa a 7-a in CASA Liga 1.

Debeljuh a deschis scorul in minutul 15 din pasa lui Camora, jucator aflat la primul meci dupa convocarea in premiera la echipa nationala a Romaniei.

Fara victorie in zece meciuri disputate pe terenul din Gruia, FC Botosani a egalat in minutul 28 prin albanezul Fili. Acesta a reluat in forta din interiorul careului fara speranta pentru Balgradean.

Un minut mai tarziu Chipciu, jucator intrat in minutul 6, a ratat de putin golul de 2-1. Hankic a blocat in extremis, dupa ce colegii din aparare pierdusera mingea pe faza de constructie.

Partea secunda a debutat cu o mare ocazie pentru Botosani pe contraatac.

In minutul 73 oaspetii au fost aproape de gol la sutul lui Florescu blocat de Balgradean.

Golul victoriei pentru CFR Cluj a fost adus de fundasul Vincius cu un sut in forta din interiorul careului.

FC Botosani a incheiat meciul in inferioritate numerica. Moescu a primit al doilea galben si a luat mai devreme drumul vestiarelor.

Ultima sansa a apartinut oaspetilor, in minutul 86, la sutul lui Ongenda care a trecut putin pe langa poarta.

CFR Cluj: Bălgrădean – Susic, Ciobotariu, Vinicius, Camora – Djokovic, Hoban (Pereira ’47), A. Păun – C. Deac (Omrani ’62), Debeljuh (Rondon ’62), Joca (Chipciu ‘6, Carnat ‘87). Antrenor: Dan Petrescu.

FC Botoşani: Hankic – Fl. Plămadă (Chalkiadakis ’69), A. Moescu, Şeroni, Ţigănaşu – D. Croitoru (Tîrcoveanu ’31), Ed. Florescu, Ongenda – M. Roman I, Keyta, R. Fili. Antrenor: Marius Croitoru.

Cartonaşe galbene: Hoban ’36 / Moescu ’52, ’82, Roman ‘58

Cartonaş roşu: Moescu ‘82

Arbitri: Sebastian Colţescu – Octavian Şovre, Daniel Mitruţi – Lucian Rusandu.