CFR Cluj ajunge pe plus dupa victoria cu FC Voluntari

Etapa a 4-a din Liga 1 a fost deschisa, vineri dupa-amiaza, de intalnirea dintre CFR Cluj si FC Voluntari, meci castigat de fosta campioana a Romaniei, cu 2-0 (1-0), prin golurile reusite de Petrucci si Paun din lovitura de la 11 metri.

Meciul a inceput vijelios cu atacuri in cascada din partea clujenilor, iar prima ocazie nu a intarziat sa apara.

Thiago Lopes a luat la tinta transversala cu un sut de la aproximativ 30 de metri in minutul 3.

Dupa iuresul de inceput al gazdelor, cei din Voluntari au echilibrat jocul si au aparut mai mult cu mingea in jumatatea adversa.

Prima lor ocazie a venit in minutul 14, cand Minca s-a opus providential din fata unui adversar.

Pana in minutul 36 nu am mai avut nicio faza notabila, iar Thiago Lopes s-a trezit singur cu poarta goala in fata dupa o mare gafa a fundasilor adversilor. Dintr-o pozitie usor incomoda acesta a reluat alaturi.

Deschiderea scorului s-a produs in minutul 42 in urma unei lovituri de la colt. Mingea trimisa in centrul careului a fost reluata de italianul Petrucci cu capul la coltul lung.

Gazdele au primit un penalty usor in minutul 56, cand Paun a cazut de langa Kone in suprafata de pedeapsa. Acelasi Paun a executat lovitura de la 11 metri si l-a invins pe Balauru cu un sut bine plasat.

Voiculet, jucator intrat in partea secunda, putea inchide meciul in minutul 72, cand a trimis milimetric pe langa poarta un balon intors in 16 metri de Beleck.

Si cei din Voluntari au avut sansele lor pana la finalul intalnirii, insa mingea a refuzat sa intre poarta. Mai intai am avut un sut senzational prins de Parvulescu din extrema stanga. Fostul stelist a cautat coltul scurt cu o executie din prima, dar Minca a fost atent si a respins.

Cu sase minute inaintea finalului, in urma unui corner batut de Kone, portarul Minca a scapat mingea din maini si balonul i-a cazut pe cap lui Maftei, acesta fiind surprins de imprecizia goalkeeper-ului advers, altminteri fiind o mare sansa de gol.

CFR Cluj ajunge pe plus in urma acestei victorii si ajunge la 2 puncte in clasament, depasind penalizarea de 6 puncte de la inceputul sezonului, in timp ce Voluntari sufera prima infrangere dupa trei remize la rand.

CFR Cluj: Minca - Coelho, Larie, Tinc, Camora - Petrucci, Muresan, Lopes (Jakolis '74), Rosu (Voiculet '59) - Paun (Bruno '85), Beleck. Antrenor: Francisc Dican.

FC Voluntari: Balauru - Zaharia, C. Achim, Novakovici, Pirvulescu - Novac (G. Deac '74), Maftei, Grigore (Todoran '57) - Hamed Kone, Ad. Balan (Matei '62), Calintaru. Antrenor: Bogdan Arges Vintila.

Cartonase galbene: Dani '14, Jakolis '83 / Grigore '54, Zaharia '55, G. Deac '89

Arbitri: Lucian Rusandu (central) - Valentin Avram, Stelian Slabu (asistenti) - Flavius Rosu (rezerva)