"Cainii" musca din "lupi", in Petrolul-Dinamo 0-3

Dinamo a trecut peste FC Botosani in clasament, urcand pe 7, dupa victoria clara obtinuta in deplasarea de la Ploiesti, 3-0 impotriva Petrolului. Alb-rosii au rezolvat meciul in doar cateva minute, prin Bogdan Gavrila (28) si Hatem Abd Elhamed (30). Scorul final a fost stabilit de Gicu Grozav, spre final.

Startul confruntarii de pe "Ilie Oana" i-a apartinut lui Marius Alexe (7, 14), care a expediat doua suturi spre poarta lui Pecanha. In prima faza, dinamovistul nu a putut sa ii creeze probleme brazilianului de la aproximativ 30 de metri. Apoi, mijlocasul ofensiv al "cainilor" a trimis telefonat la coltul lung, din zona punctului cu var.

Petrolul a raspuns la mijlocul reprizei prin Nepomuceno, care a finalizat putin peste transversala un contraatac promitator al gazdelor.

In minutul 28, Bogdan Gavrila a rupt echilibrul de pe tabela printr-o super-executie din preajma careului.

La urmatorul atac, Dinamo s-a distantat la doua goluri cu ajutorul lui Elhamed. Angajat bine in 16 metri, israelianul l-a invins pe Pecanha cu un sut din cadere.

Inainte de a fi inlocuit cu Gicu Grozav, Marius Alexe a mai ratat o buna sansa pentru formatia dinamovista. Acesta a patruns bine in suprafata de pedeapsa, dar a fost blocat in ultimul moment de Pecanha.

Cea mai importanta ocazie a Petrolului a fost consemnata in minutul 76, cand bara l-a salvat pe Traian Marc la un sut periculos expediat de Mourad Satli.

Gicu Grozav, fostul jucator al "lupilor", a stabilit scorul final in primul minut de prelungire. Scapat singur cu Pecanha, acesta a strecurat mingea pe langa goalkeeperul gazdelor pentru 0-3.

In semn de respect fata de fanii Petrolului, Grozav a ales sa nu se bucure pentru aceasta reusita.

PETROLUL: Pecanha - Alcenat, Ipsa, Marin, Fanchone (A. Peteleu 46) - Satli, Kronaveter - Nepomuceno, Pastorini (Pastorini 62), Astafei - Nkoyi
Rezerve: Cobrea, Coman, Peteleu, Mares, Tchite, Gallegos, Alecsandru
Antrenor: Valentin Sinescu

DINAMO: Traian Marc - Fai, A. Marc, Bunoza, Filip - Grigore - Gavrila, Elhamed (M. Cristescu 46), Serban, Alexe (Grozav 70) - Bilinski (M. Niculae 55)
Rezerve: Naumovski, Cristescu, Serginho, Rotariu, Grozav, Matei, Niculae
Antrenor: Mircea Rednic

Arbitru: Catalin Popa (Pitesti)

Cartonase galbene: Kronaveter 82/ Serban 16, M. Niculae 70