Budescu revine cu gol la Astra Giurgiu. Salveaza remiza cu Voluntari

De sase minut a avut nevoie Constantin Budescu pentru a-si face simtita revenirea pe teren pentru Astra Giurgiu. Mijlocasul imprumutat de la Dalian Yifang a marcat golul egalizator de 1-1 intr-o partida in care campioana Romaniei a suferit din nou si a aratat obosita.

Astra a dominat inceputul meciului si a ratat doua bune ocazii in urma unor faze fixe de la coltul terenului.

Mai intai Sapunaru a reluat peste poarta in minutul 9 din centrarea lui Teixeira de pe stanga, pentru ca patru minute mai tarziu Fabricio sa trimita din coltul careului de sase metri in Bornescu, portar aflat langa prima bara.

Acelasi Bornescu s-a opus in minutul 26 la sutul din prima trimis de Alibec din marginea careului.

Voluntariul a aparut periculos la poarta lui Gavrilas, inlocuitorul lui Lung pentru aceasta partida, abia in finalul primei reprize. Mai intai Novac a trimis un sut retinut in doi timpi, pentru ca dupa trei minute Ivanovici sa trimita o minge inselatoare pe jos.

Partea secunda a debutat cu un sut trimis de Alibec de la peste 30 de metri pe langa poarta, dupa care s-a produs deschiderea scorului.

Sut fabulos prins de Marinescu din afara careului fara nicio speranta pentru portarul Gavrilas.

Gazdele au mutat decisiv in minutul 58 printr introducerea lui Budescu in locul lui Niculae si, dupa doar sapte minute de la intrarea in teren, decarul Astrei restabilea egalitatea cu un sut pe jos din interiorul careului.

A fost o combinatie cu Alibec in rolul pasatorului decisiv care a amintit de sezonul precedent cand cei doi erau letali in atacul Astrei.

Astra ramane in partea inferioara a clasamentului dupa acest rezultat, cu doar cinci puncte obtinute in sase etape, in timp ce Voluntari ocupa locul cinci cu opt puncte dupa a doua remiza la rand.

Urmatorul meci pentru Astra va fi chiar contra rivalei din sezonul trecut in lupta pentru titlu, Steaua.