Astra Giurgiu scapa in extremis de infangere cu CFR Cluj. Gol egalizator in prelungiri

Brazilianul Boldrin a fost eroul liderului Astra Giurgiu in prima partida oficiala din 2016, un 2-2 obtinut in ultimele secunde pe teren propriu contra lui CFR Cluj.

Echipa oaspete a condus cu 2-0, cu doua goluri marcate la primele trei ocazii, insa Astra a avut puterea sa gaseasca egalarea pana la final.

La primul sau meci oficial pentru CFR Cluj si la primul sut pe poarta al ardelenilor, Juan Carlos Ruiz deschidea scorul la Giurgiu in finalul primei reprize.

In partea secunda cei de la CFR Cluj au dublat avantajul prin reusita lui Vitor Bruno din sase metri. Ruiz a patruns pana la limita terenului si a pasat decisiv in fata portii.

Astra a fost readusa in meci de o gafa uriasa a portarului Marc, acesta scapand printre picioare un sut trimis de Boldrin din 16 metri.

Acelasi Boldrin a citit foarte bine o centrare lunga in al doilea minut suplimentar si a deviat din prima in poarta pentru un 2-2 nesperat.

La capitolul ocazii de gol, Astra a irosit cate o mare sansa pe repriza. Mai intai, in prima parte, Enache nu a gasit poarta cu un sut in forta din interiorul careului, pentru ca in partea secunda Daniel Niculae sa suteze in plasa laterala dintr-o pozitie ideala.

Cei de la CFR Cluj au ratat  o sansa de gol in debutul partii secunde prin Dani Coelho, al carui sut a fost respins in fata de portarul Silviu Lung.

Astra Giurgiu: Lung Jr. - Queiros (Florea 58'), Gaman, Oros, Junior Morais - Lovin (Boudjemaa 46'), Seto (Ionita 84'), Boldrin - Enache, D. Niculae, William de Amorim.

CFR Cluj: Marc - Coelho, Larie, Muresan, Camora - Gomelt, Ruiz (Nascimento 77'), Petrucci - Jakolis (Paun 67'), C. Lopez, V. Bruno (Nouvier 71').

Cartonase galbene: Oros 43', Junior Morais 61', Florea 76', Enache 89' / Gomelt 47', Lopez 49', Jakolis 54', Coelho 65'.

Arbitri: Lucian Rusandu, Vladimir Urzica, Marius Nicoara, rezerva: Andrei Antonie