Au venit banii, au venit si punctele

Otelul a obtinut trei puncte de aur in deplasarea de la Medias, scor 2-0, intr-un meci in care pragmatismul neamtului de pe banca galatenilor a avut un cuvant greu de spus in economia partidei. Mediesenii au jucat mai bine in prima repriza, dar Otelul a marcat a prima ocazie avuta, scenariul repetandu-se si in partea secunda, pana in minutul 68, cand Cooper a realizat dubla si l-a trimis pe Cristi Dulca, antrenorul Gazului, pe banca de rezerve pentru tot restul partidei. Inaintea jocului de la Medias, fotbalistii Otelului au incasat salariul pe ianuarie.

Gaz Metan a incercat sa impinga jocul in jumatatea adversa, dar ocaziile mari de poarta au lipsit in prima parte. In minutul 19, Alexandru Munteanu a finalizat in plasa laterala un atac blitz a gazdelor, pentru ac, patru minute mai tarziu, Astafei sa reia imprecis din 8 metri mingea centrata de Tritz.

La prima actiune serioasa de atac a galatenilor, contrar cursului jocului, Plesca a cazut prada unei faze de manual purtata in trei. Astafei a intors in marginea careului pentru Filip, a urmat o minge saltata peste apararea Gazului, stop pe piept al lui Cooper si sut sec pentru 1-0. Primul gol al panamezului in tricoul Otelului.

Mediesenii nu au digerat prea bine scorul inregistrat pe tabela, inceputul reprizei secunde aducand doua ocazii importante la buturile uruguayanului din poarta Galatiului. Goicoechea a respins in-extremis lovitura de cap din apropiere a lui Florin Dan (55), continuat cu o executie peste bara a lui Frasinescu, imediat dupa, la centrarea de la coltul terenului a lui Ciprian Petre.

Galatenii si-au dublat avantajul, in minutul 68, prin acelasi Cooper, care a transformat in gol centrarea perfecta a lui Florin Lovin de pe stanga cu o lovitura de cap imparabila.

Nu avea sa fie seara Gazului, dupa ce Llullaku a trimis in stalpul din dreapta lui Goicoechea o minge aterizata in marginea careului mic.

Gaz Metan: Plesca – Trtovac, Frasinescu, Mach, Zaharia – Tahar (Antic 65), Todea (cpt.) – Al. Munteanu, Fl. Dan, C. Petre (Llullaku 69) – Bawab (Robertson 46)

Rezerve: Greab – Muth, R. Avram, Djalo, Llullaku, Robertson, Antic
Antrenor: Cristi Dulca

Otelul: Goicoechea – Miselaricu (C. Milea 69), Prestia, Sarghi, D. Popescu – Fl. Lovin, Giurgiu (cpt.) – Cooper (Bajenaru 90), Filip, Tritz – Astafei (Tudorie 60)

Rezerve: Simaitis – Tudorie, Sipovic, Bocar, Gavrila, Bajenaru, C. Milea
Antrenor: Ewald Lienen

Arbitru: George Gaman

Cartonase galbene: Robertson 67/ D. Popescu 50, Cooper 74, I. Filip 78, Prestia 80