Astra pulverizeaza Craiova, CSU devine "Cenusareasa" Ligii 1

Astra a facut scor pe teren propriu cu CSU Craiova, 5-0, intr-un meci in care Budescu a reusit tripla, iar formatia giurgiuveana a aratat in multe momente ca o principala pretendenta la obtinerea trofeului pus in joc. In contrast, CSU Craiova a afisat un joc in nota celor sub Ionel Gane, cu mici plusuri in prima parte a sa.

Giurgiuvenii au inceput tare meciul, cu un gol anulat al lui Sadat Bukari, in minutul 2, pentru ca mai apoi sa se vada salvati de Silviu Lung, intr-o faza in care portarul Astrei a scos senzational din fata lui Nuno Rocha (10).

Astra a marcat de doua ori, insa niciunul dintre cele doua goluri nu s-a pus, in ciuda calcaiului inventat de Enache, in minutul 15, la pasa lui Sadat Bukari.

CSU Craiova a trecut pe langa deschiderea scorului, la mijlocul primei reprize, dupa ce Silviu Lung a scos din nou miraculos in fata lui Curelea, care a reluat frumos cu capul, din 8 metri, centrarea de pe dreapta venita de la Achim.

In minutul 30, Bukari s-a descotorosit de fundasii lui CSU si a reluat in stalpul din dreapta lui Irimia. Budescu a continuat cu o executie a la Del Piero, blocata de aceasta data de portarul oaspetilor.

Soarta l-a simpatizat pe Irimia si cu cinci minute inainte de pauza, cand Oros a trimis in bara transversala, la un corner executat de Budescu.

La poarta opusa, Madson a pus latul din interiorul careului pe directia lui Lung, la un nou atac virulent al baietilor lui Ionel Gane (42).

Scorul primei reprize, 1-0 pentru Astra, a fost stabilit de Budescu in prelungiri, cu largul concurs al portarului Irimia. Vedeta Astrei a reusit performanta de a-l surprinde nepregatit pe Irimia cu un sut din lovitura libera, de la aproximativ 30 de metri.

In minutul 50, Bukari a dublat avantajul gazdelor la capatul unei faze in care De Amorim a indeplinit perfect rolul de servant.

Vicecampioana Romaniei a rezolvat meciul in mai putin de 60 de minute, dupa ce Budescu a finalizat in plasa un atac initiat de autorul golului. Giurgiuvenii s-au apropiat cu devieri din prima de poarta lui Irimia, neputincios in pozitie de unu la unu cu Budescu.

Curelea, din 6 metri, nu a reusit sa il invinga pe Silviu Lung cu un voleu care anunta golul de onoare al oaspetilor (64).

Cu un sfert de ora inainte de final, grecul Pliatsikas a irosit o ocazie asemanatoare celei mai de devreme.

Budescu si-a completat hat-trick-ul dintr-un penalti obtinut de Morais in urma unui fault comis in careu de Kay (84).

Imediat dupa, Enache a stabilit scorul final printr-un "cap" imparabil din apropiere, la un corner executat de acelasi Budescu.

Astra: Lung jr. – Rus (Pliatsikas 46), Ben Youssef, Oros, Morais – Seto, Laban – Enache, Budescu, De Amorim (Al. Ionita 76) – Bukari (Grandin 63).

Rezerve: Coman, Pliatsikas, Cristescu, Ionita, Elliot Grandin, Alibec, Tiganasu.

Antrenor: Daniel Isaila

CS Universitatea Craiova: Irimia – Achim, Frasinescu, Kay, Vatajelu – Madson, Brandan – Baluta (Varga 61), Nuno Rocha (Ferfelea 68), Bancu (Ivan 79) – Curelea.

Rezerve: Straton, Ferfelea, Ivan, Valskis, Acka, Plesan, Varga.

Antrenor: Ionel Gane

Arbitru: Cristi Balaj (Baia Mare)

Cartonase galbene: Oros 35, Pliatsikas 60/ Brandan 45+2, Nuno Rocha 45+2