Astra intra cu dreptul in noul sezon, 2-0 la Chiajna

Astra a rezolvat deplasarea de la Chiajna in primul sfert de ora, prin doua executii magnifice ale celor mai importanti jucatori ai sai. Fatai, cu calcaiul, si Budescu, direct din corner, au contribuit decisiv la victoria clara a giurgiuvenilor, scor 2-0, in primul joc al sezonului.

In ciuda unui start mai bun de meci al Astrei, Concordia a inregistrat prima ocazie de gol, prin Bajenaru, care l-a evidentiat pe Silviu Lung cu un sut periculos din preajma careului (9).

Oaspetii au reusit sa inscrie in doua minute tot de atatea ori. In prima faza, Kehinde Fatai a aparut la finalizare cu un calcai de mare finete la pasa din banda primita de la Enache.

Perla Astrei a dublat avantajul formatiei pregatite de Isaila, la urmatorul atac, printr-o executie cu care a impins mingea in plasa direct din corner.

Pana la finalul primei parti, Bajenaru nu a reusit sa il invinga pe Silviu Lung jr. din lovitura libera. Goalkeeperul giurgiuvenilor a retinut de la radacina barei sutul in forta, la firul ierbii, trimis de fostul jucator al Otelului.

In minutul 59, Serediuc a semnat condica printr-un sut de antrenament, completat de Florea, la urmatorul atac, cand Silviu Lung s-a intrebuintat serios pentru a scoate mingea care viza coltul lung.

La mijlocul reprizei a doua, Concordia putea primi un penalti la o interventie neregulamentara, cu mana, a tunisianului Ben Youssef, proaspat introdus de Daniel Isaila.

Cu un sfert de ora inainte de final, capitanul Concordiei, Vasile Maftei, a fost blocat in-extremis la o faza fixa in care a pus latul din 4-5 metri, in timp ce Serediuc l-a facut mare pe Silviu Lung cu un sut din interiorul careului, deturnat in corner de sub transversala.

Pana si bara a fost de partea formatiei oaspete, in minutul 86, cand Wellington a deviat in stalpul din stanga lui Silviu Lung o minge centrata de la coltul terenului.

CONCORDIA: Ramniceanu - Maftei, Reljic, Dyulgerov, Serediuc - Al. Stan, N. Rosu (Wellington 22) - Olberdam, Timov (Boldrin 69), Bajenaru - D. Florea (M. Dina 64)

Rezerve: Matache, Bucurica, Wellington, Dragarsky, Dina, Purece, Boldrin

Antrenor: Marius Sumudica

ASTRA: S. Lung - Pliatsikas, Gaman, Oros (Ben Youssef 66), Morais - Enache, Laban, Yahaya, William - Budescu (Seto 79) - Fatai (D. Alibec 70)

Rezerve: D. Coman, Ben Youssef, M. Cristescu, Al. Ionita, Alibec, Takayuki

Antrenor: Daniel Isaila

Arbitru: George Radulescu

Cartonase galbene: Bajenaru 31, Maftei 36, A. Stan 42, Olberdam 47/ Laban 84, D. Coman 86 (pe banca de rezerve)