Astra Giurgiu revine de doua ori cu Dinamo si castiga in stil de mare campioana

Condusa cu 1-0 si 2-1 pe teren propriu in meciul cu Dinamo din etapa a 9-a, penultima a sezonului, campioana Astra Giurgiu a revenit si in final s-a impus cu un spectaculos 4-2.

Dinamo a deschis scorul in minutul 17 la capatul unui contraatac purtat de Gnohere si finalizar de croatul Palic.

Cei de la Astra au restabilit egalitatea in minutul 28 prin Junior Morais cu un sut la coltul lung.

Pana la pauza Dinamo a revenit la conducere prin Lazar, jucator care a trimis spectaculos din interiorul careului la coltul lung in minutul 43.

Denis Alibec a mai facut un pas spre EURO 2016 in minutul 47, cand a restabilit egalitatea cu un sut din interiorul careului.

Dinamo n-a reusit sa mai preia conducerea si a treia oara, iar Ionita II a marcat doua goluri spectaculoase intr-un interval de zece minute.

Mai intai acesta a marcat in minutul 55 la putin timp dupa intrarea sa in teren, pentru ca in minutul 64 sa inscrie cu un sut aproape de vinclu din marginea careului.

In urma acestei infrangeri Dinamo a iesit din cursa pentru locul al doilea, care ii revine Stelei indiferent de rezultatele ultimei etape a sezonului.