Astra Giurgiu ramane pe primul loc dupa victoria cu Petrolul

Liderul Astra Giurgiu isi pastreaza prima pozitie in clasamentul Ligii 1 dupa victoria inregistrata, sambata seara, pe teren propriu cu lanterna rosie, Petrolul Ploiesti.

Astra s-a impus cu 3-1, prin golurile marcate de Alibec (21), Budescu (84) si Niculae (92). Pentru ploiesteni a redus din diferenta Ropotan (87).

Denis Alibec, cu a opta reusita a sa din acest sezon, a deschis scorul la jumatatea primei reprize cu un sut spectaculos la coltul lung.

Budescu, jucator de care Astra se poate desparti in iarna, a majorat avantajul cu sase minute inaintea finalului, dupa care Ropotan a reaprins sperantele Petrolului.

Sperante spulberate in al doilea minut al prelungirilor de Daniel Niculae.

Prin acest rezulatt cei de la Astra Giurgiu isi asigura primul loc inaintea ultimei etape din 2015, indiferent de rezultatul meciului dintre Viitorul si Steaua (luni, 20:30).