ASA Tg.Mures rapune Ceahlaul si obtine prima victorie a sezonului

Nou promovata ASA Tg.Mures a obtinut, vineri seara, primul succes in noul sezon de Liga 1, 4-1 pe terenul celor de la Ceahlaul Piatra Neamt in deschiderea etapei a 2-a.

A fost un meci dominat de echipa lui Adrian Falub, o formatie vizibil mai calitativa decat echipa lui Marin Barbu, Ceahlaul fiind inca din etapa secunda o candidata certa la unul dintre cele sase locuri care duc in Liga 2.

Meciul de la Piatra Neamt a inceput intr-un ritm foarte bun, chiar neasteptat de bun pentru cota celor doua echipe. Actiuni in viteza, combinative, la ambele porti si un fotbal placut ochiului pentru privitori.

Ceahlaul a ratat doua bune sanse prin acelasi jucator, Dumitras, care a lovit de fiecare data cu capul in afara cadrului portii.

Deschiderea scorului s-a produs in minutul 23 la o faza fixa de la coltul terenului. Bumba a centrat din corner si Ousmane N'Doye, capitanul celor de la ASA Tg.Mures a reluat imparabil.

Nici macar doua minute nu a durat avantajul oaspetilor si Ceahlaul a reusit rapid egalarea pe fondul unei grave erori in defensiva celor de la ASA.

Bejan a dat pe langa minge si Cirjan, trezit practic cu un cadou in picior la marginea careului, nu l-a iertat pe Stancioiu.

Cu toate acestea, prima repriza s-a incheiat cu un nou gol la poarta celor din Piatra Neamt. Sepsi a aruncat de la margine, Henrique a scos mingea pentru sutul lui N'Doye, iar senegalezul a trimis pentru 2-1 la ultima faza a primului mitan.

Ceahlaul a inceput ofensiv partea secunda in tentativa de a restabili egalitatea, dar avantul gazdelor a fost temperat de reusita lui Henrique din minutul 55. Bumba a patruns pe stanga si a centrat ideal pentru reluarea acestuia cu latul.

Doua minute mai tarziu Cirjan l-a lovit cu cotul in figura pe Balaur la un duel aerian si a primit cartonasul rosu direct, iar din acel moment echipa nemteana nu a mai contat in joc.

ASA Tg.Mures a inchis tabela in minutul 85 prin Hora, acesta marcand cu un sut din interiorul careului dupa o deviere a lui Henrique.

Ceahlaul Piatra Neamt: Jovici - Dumitras, Marc, Ichim, Cazan - Popadiuc (Margina '70), Tepes, Onciu (Pavel '61), Chitosca (Stefanescu '81) - Achim - Carjan. Antrenor: Marin Barbu

ASA Targu Mures: Stancioiu - Velayos, Balaur (Gugu '58), Bejan, Sepsi - N'Doye, Muresan (Gorobsov '74), Voiculet (Goga '84) - Bumba, Hora, Henrique. Antrenor: Adrian Falub

Cartonase galbene: Balaur '7, Muresan '25, Velayos '64

Cartonas rosu: Carjan '57

Arbitri: Sebastian Coltescu (central) - Florin Paunescu, Cristian Marchidanu (asistenti) - Iulian Dima (rezerva)

Observatori: Alexandru Deaconu, Marcel Vasile