ASA Tg.Mures o invinge pe FC Botosani cu doua goluri fulger in debutul partii secunde

Victorie cu 2-0 obtinuta de ASA Tg.Mures, duminica seara, pe teren propriu in fata celor de la FC Botosani in etapa a 19-a din Liga 1.

Formatia pregatita de “chirugul” Dan Alexa a rezolvat meciul imediat dupa pauza, cand Kuku si Morar au marcat doua goluri in doua minute.

Mingote, portarul celor de la ASA Tg.Mures, si-a salvat echipa de la un gol ca si facut in minutul 4 la patrunderea lui Tirnovan, dupa care Iliev, la cealalta poarta, a respins spectaculos peste bara in minutul 38 sutul inselator trimis de Morar dintr-o lovitura libera.

In chiar primul minut al primei reprize Constantin l-a lasat pe Kuku singur cu portarul advers si acesta a finalizat cu un sut in forta pentru 1-0.

Doar un minut mai tarziu Morar a majorat avantajul gazdelor cu o deviere la coltul scurt la o centrare din flancul drept. O aparitie suprinzatoare in careul advers care i-a lasat sah mat pe aparatorii de la FC Botosani.

Iliev a limitat proportiile scorului cu o interventie decisiva in fata lui Morar in minutul 54 la o faza unu contra unu.

In minutul 65 Mingote s-a opus golului la sutul lui Vasvari cu pretul unei accidentari, dupa care echilibrul numeric al partidei s-a rupt.

Ciolacu, jucator intrat la pauza in locul lui Zicu, a primit doua galbene intr-un interval de doar opt minute si a fost eliminat, astfel ca cei de la ASA au aparat avantajul de pe tabela cu un jucator mai putin in ultimele 13 minute plus cele patru suplimentare.

Pana la final botosenenii n-au avut forta sa puna in pericol poarta lui Mingote, astfel ca ASA pune trei puncte uriase in clasament si ajunge la cota 9 in clasament.

Aceasta a fost a patru victorie a muresenilor in cele sase confruntari cu Botosani, iar Alexa ajunge la doua victorii in meciurile contra lui Leo Grozavu.