ASA Tg.Mures isi betoneaza locul sase in clasament dupa victoria cu Voluntari

Trei puncte extrem de importante obtinute, luni seara, de vicecampioana ASA Tg.Mures la Bucuresti in fata codasei FC Voluntari.

Echipa pregatita de Cristiano Bergodi s-a impus cu 2-0 (2-0), prin golurile marcate in prima repriza de Jazvici si Axente.

Jazvic a deschis scorul in minutul 15 cu un sut la coltul lung care l-a lasat fara nicio reactie pe portarul Balauru.

Noua minute mai tarziu oaspetii au majorat avantajul dintr-un penalty obtinut si transformat de Axente dupa un fault comis de Rus.

In partea secunda cei de la Voluntari au cautat in permanenta poarta. Pancu a marcat imediat dupa reluare, insa golul a fost anulat pentru un hent. Apoi gazdele au avut un penalty refuzat la un hent comis de Balic.

Costea si Kone au fost cei mai activi jucatori ai Voluntariului pe faza ofensiva, insa suturile expediate de acestia nu au reusit sa depaseasca blocajul lui Stancioiu.

ASA Tg.Mures s-a impus in final si a ajuns la cota 31 de puncte in clasament, consolidandu-si locul sase, ultimul de playoff, in fata pricipalelor urmaritoare CSMS Iasi (28 puncte) si CSU Craiova (27 puncte). Voluntari ramane pe locul 13, penultimul, cu 12 puncte.

FC Voluntari: Balauru - L. Rus, Spahija (Novakovici '24), S. Radoi, Briceag - Goossens, Novac - M. Costea, Kone, Vilceanu (Al. Ionita I '79) - Pancu (Todoran '72). Antrenor: Gheorghe Multescu.

ASA Targu Mures: Stancioiu - Velayos, Bejan, Balaur, Balici - G. Muresan, Gorobsov - Jazvici, Axente (Ivan Gonzalez '88), Dedov (Manolov '71) - Ramiro Costa (Romario '46). Antrenor: Cristiano Bergodi.

Cartonase galbene: Novac '26 / Balici '36.

Arbitri: George Catalin Gaman (central) - Ciprian Florin Dansa, Ionel Valentin Dumitru (asistenti) - Robert Dumitru (rezerva).