ASA Tg.Mures invinge Steaua si obtine Supercupa Romaniei

Echipa ASA Tg.Mures a trecut peste tensiunile acumulate in ultimele zile si a pus mana pe Supercupa Romaniei dupa 1-0 cu Steaua Bucuresti intr-un meci disputat pe arena Farul din Constanta. Dupa o prima repriza slaba, sa zicem influentata de caldura excesiva, meciul s-a animat in partea secunda, cand a fost marcat si unicul gol al partidei. Steaua lui Mirel Radoi arata ingrijorator pentru ambitiile europene investite, iar Cojocaru si-a aratat limitele intre buturi. Steaua debuteaza marti in preliminariile Champions League, iar Trencin este cel putin teoretic peste ASA.

Pe o caldura torida si pe un gazon dintr-o alta epoca fotbalistica, Steaua si ASA Tg.Mures au aratat ca doua echipe adunate de pe plaja pentru a sustine un spectacol ieftin intr-un teatru de vara dezafectat.

Fotbal putin in primele 45 de minute, un fotbal cu viteza redusa si ocazii de poarta masurate in jumatati de masura.

O singura faza a dezmortit tribunele molesite de canicula, si anume reluarea lui Tudorie spre coltul scurt dupa o centrare a lui Rapa in minutul 36.

Sub amenintarea unor prelungiri nedorite de niciuna dintre cele doua parti, Steaua si ASA s-au pus pe jucat fotbal in partea secunda si fazele de poarta au inceput sa apara, semn ca nici macar caldura nu fusese de vina pentru fotbalul slab din prima parte.

Repriza a inceput cu un sut pe langa trimis de N’Doye, iar Steaua a replicat imediat prin Chipciu. Mingea sutata de acesta dintr-o lovitura libera se ducea sub transversala daca nu intervenea acrobatic Stancioiu.

Acelasi Chipciu s-a dovedit stelistul cu jocul cel mai vertical, iar in minutul 58 acesta a luat o faza pe cont propriu si a sutat din actiune putin peste poarta.

Pe fondul imbunatatirii jocului s-a produs si deschierea scorului. Fostul stelist Golanski a centrat de pe dreapta si Axente a deviat in poarta. E drept, cu largul concurs al portarului stelist Cojocaru, cel care si-a aratat din plin limitele la respectiva faza.

Radoi l-a trimis in teren si pe Tahar in minutul 69 insa, in pofida unui joc combinativ bun, algerianul adus de la Gaz Metan nu a reusit sa creeze pericol la poarta lui Stancioiu.

Steaua: Cojocaru - Rapa, Tamas, Varela, Tosca - Muniru (Mihalcea '74), Neagu (Tahar '68) - Iancu (Gradinaru '44), Stanciu, Chipciu - Tudorie. Antrenor: Mirel Radoi

ASA Targu Mures: Stancioiu - Golanski (Hanca '84), M. Constantin, Bejan, Brandan - Gorobsov, Muresan, N'Doye - Varga (Pedro '60), Romario (Manolov '90+3)- Axente. Antrenor: Dan Petrescu

Cartonase galbene: Stanciu '69 / Varga '45, Golanski '53, Muresan '65, Constantin '68, Romario '69

sursa foto: facebook.com/pages/ASA-Tirgu-Mures-Oficial