ASA Tg.Mures ajunge pe zero in clasament dupa 1-0 in deplasare cu ACS Poli Timisoara

Fosta vicecampioana ASA Tg.Mures a ajuns dupa zece etape pe zero in clasament la capatul unui succes la limita cu ACS Poli Timisoara, lanterna rosie a campionatului.

Debutantul Ciprian Rus a marcat unicul gol al meciului de pe Bega in prima repriza cu o reluare din sase metri la pasa lui Emil Dica.

Meciul suferintei ultimelor doua clasate din Liga 1 a oferit putin fotbal, iar ocaziile au putut fi numarate pe degetele de la o mana.

Timisoara a fortat mai mult in minutele de final si a ratat doua bune ocazii de a restabili egalitatea. Mingote, veteranul din poarta celor de la ASA Tg.Mures, s-a opus de fiecare data pastrand avantajul minim al formatiei lui Dan Alexa.

Muresenii ajung la opt puncte de urmatoarea clasata, Astra Giurgiu, in timp ce ACS Poli Timisoara ramane la -9 in dreptul punctelor.