ASA se impiedica la Cluj, 2-2 cu CFR

CFR Cluj a incheiat la egalitate, 2-2, partida de "acasa" cu ASA Tirgu Mures, programata in cadrul etapei cu numarul XXVII al Ligii 1. Dore a deschis balul in minutul 9, iar N'Doye, cu o dubla, a adus-o pe ASA pentru prima data la conducerea intalnirii. Tade a stabilit scorul final, la putin timp dupa reusita lui N'Doye. Calculele muresenilor au fost date peste cap de eliminarea lui Feussi, de la mijlocul reprizei a doua.

Startul mai bun de meci al gazdelor a fost concretizat, in minutul 9, cand Ciprian Deac l-a gasit in careu pe Ferebory Dore, care a reluat imparabil cu capul de la 12-13 metri. Mingea s-a izbit mai intai de bara si a agitat plasa.

Muresenii au restabilit egalitatea la primul sut spre poarta lui Minca. Goalkeeperul celor de la CFR nu a putut interveni decat partial la o executie din afara careului a senegalezului Ousmane N'Doye (19), servit de Ianis Zicu.

Cu zece minute inainte de pauza, Gregory Tade a irosit o ocazie importanta pentru fosta campioana a Romaniei. Francezul a reluat putin pe langa stalpul din stanga lui Stancioiu.

La reluare, N'Doye (58) a realizat dubla cu o lovitura de cap precisa din 8 metri. Voiculet a centrat ideal de la coltul terenului.

CFR Cluj nu a capitulat, Tade oferind replica, trei minute mai tarziu, cu o executie de la distanta (2-2). Stancioiu nu a mai avut cum sa intervina in fata francezului, dupa ce in prealabil blocase o patrundere de efect a celui care se bate cu Bogdan Mitrea (Viitorul), Bilinski (Dinamo) si N'Doye (ASA Tirgu Mures) pentru titlul de golgeter al Ligii 1.

In minutul 65, fundasul lateral Feussi a fost eliminat de centralul intalnirii pentru cumul de cartonase. Primul avertisment incasat de Feussi a venit pe fondul unui gest stupid.

CFR Cluj: Minca - Jakolis, Larie, Carp, Camora - Veres (Jazvic 74), Muniru - Deac, Tade, Al. Paun (T. Lopes 81) - Dore
Rezerve: Vatca, Tiago Lopes, Tinc, Negrut, Jazvic, Bruno, Carter

ASA: Stancioiu - Feussi, Bejan, M. Constantin, Sepsi - Voiculet, Gorobsov, N'Doye (D. Goga 76) - Hora (Cl. Bumba 57), Manolov, Zicu (Gonzalez 69)
Rezerve: A. Voicu, Gonzalez, Hanca, Goga, Bumba, Axente, Szekely

Arbitru: George Gaman (Craiova)

Cartonase galbene: Jazvic 90+1/ Sepsi 36, Feussi 54, Gonzalez 90

Cartonase rosii: Feussi 65

Stadion: Dr. Constantin Radulescu (Cluj-Napoca)