ASA a pierdut titlul pe mana ei

Otelul a mai facut o victima in Liga 1, dupa victoria cu Steaua din retur, in cea mai importanta partida a nou-promovatei ASA Tirgu Mures. Muresenii au pierdut, scor 2-1, meciul prin care puteau scrie istorie in fotbalul romanesc. Virtual campioana la pauza, ASA a fost pedepsita de Tudorie si Helder in repriza secunda.

Prima repriza a partidei de la Tirgu Mures a scos la suprafata un arbitraj scandalos din partea bucuresteanului Marcel Birsan, niciodata incercat in meciuri cu miza in aceasta editie de campionat.

Birsan a avut nevoie de trei faulturi in careul oaspetilor pentru a indica punctul cu var. Gabriel Muresan a deschis scorul pentru ASA Tirgu Mures, cu cinci minute inainte de pauza.

Startul partii secunde a fost intarziat cu doua minute din cauza unor probleme la stalpul de nocturna.

Muresenilor le-a picat nocturna, la figurat de aceasta data, in minutul 68, cand Alexandru Tudorie a restabilit egalitatea printr-o lovitura de cap din apropiere, pe fondul unei erori colective a apararii.

In minutele de prelungiri, cand ASA ataca in valuri, Brigido i-a pasat ideal lui Helder, care a stabilit scorul final, 2-1 in favoarea Otelului.

ASA: Stancioiu - Hanca (N'Doye 82), Constantin, Bejan, S. Ilie - Muresan, Gorobsov - Zicu (D. Goga 70), Voiculet, Bumba - Manolov (M. Axente 22)
Rezerve: Fejer - Balaur, Velayos, Goga, NDoye, Szekely, Axente.
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Otelul: Abraham - Popescu, Sissoko, Miron, Solomou (Gradinaru 46) - Helder, Cucu (Tatar 80), Mauricio - Iorga, Cernat, Tudorie (Stoian 90).
Rezerve: Hotoboc - Stoian, Gradinaru, Tatar, Sefer, Perju
Antrenor: Florin Marin

Arbitru: Marcel Birsan (Bucuresti)

Cartonase galbene: Muresan 67, S. Ilie 85/ Solomou 39, Al. Tudorie 71