ACS Poli Timisoara retrogradeaza din Liga 1 dupa o infrangerea grea la Voluntari

Cu o etapa inaintea finalului de sezon in Liga 1 cunoastem si a doua echipa retrogradata in Liga 2. Dupa Petrolul Ploiesti a doua formatie care paraseste primul esalon este ACS Poli Timisoara.

Banatenii aveau putine sanse de a ramane in Liga 1 si doar o victoria in deplasare cu Voluntari i-ar fi mentinut in carti, insa ilfovenii au castigat cu un categoric 5-0.

O victorie decisa inca din prima repriza (2-0) de golurile marcate de Enceanu (min.6) si Rus (min.24), al doilea din lovitura de la 11 metri.

In partea secunda au mai marcat Tudorie, o dubla in minutele 71 si 88, respectiv Vodut in chiar minutul 90.

ACS Poli Timisoara a incheiat meciul in dubla inferioritate numerica, dupa eliminarile suferite de Canu (min.57) si Doman (min.78).

FC Voluntari si-a securizat cu aceasta victorie locul sase la finalul sezonului, ceea ce inseamna ca va disputa un baraj cu cea mai buna echipa dintre cele care incheie pe locul secund in seriile Ligii a 2-a.