ACS Poli Timisoara castiga pe teren propriu cu ASA Tg.Mures. Vicecampioana se clatina la limita playoff-ului

Echipa ACS Poli Timisoara s-a impus, sambata, pe teren propriu in duelul cu vicecampioana ASA Tg.Mures, scor 2-0 (1-0), intr-o partida din etapa a 19-a din Liga 1.

Un meci dominat de formatia banateana si care la final a pus mana meritat pe cele trei puncte, unele extrem de importante in economia campionatului.

ASA Tg.Mures pierde al doilea meci de la instalarea lui Cristiano Bergodi pe banca tehnica si risca sa fie scoasa de CSU Craiova in afara locurilor de playoff.

Un succes al oltenilor la Ovidiu cu Viitorul ar face ca ASA sa fie impinsa pe locul 7 in clasament, unde lupta pentru ultimul loc de playoff s-ar putea incinge si mai rau daca CSMS Iasi invinge duminica pe FC Botosani.

Muresenii au avut prima ocazie in meciul de pe Bega la lovitura de cap a lui Ramiro Costa dupa un corner in minutul 28. Portarul Kirschtein a respins in corner.

Timisorenii au deschis scorul in minutul 45 la prima reluare pe spatiul portii. Hernandez a executat la intalnire in careu o lovitura libera din banda dreapta a terenului si Luchin, venit fara marcaj la prima bara, a reluat cu capul pentru 1-0.

Muresan a ratat sansa egalarii in minutul 58, cand a reluat cu capul putin pe langa poarta din centrarea lui Golanski, acelasi jucator nereusind sa cadreze cu un sut trimis in forta in minutul 80.

Timisoara a dat lovitura in minutul 86 pe contraatac prin Rufino dupa o faza creata de Melinte. Acesta a patruns pe dreapta, l-a depasit si pe Stancioiu trimitand spre poarta goala. Balaur a intervenit si a respins de pe linia portii dar, atent pe urmarire, Rufino a impins-o in poarta.

In minutele de final banatenii au cautat golul trei si Barbut a ratat de doua ori din pozitii favorabile ramanand fara gol in acest sezon de Liga 1.