ACS Poli Timisoara ajunge pe zero la finalul turului dupa 2-0 in deplasare cu Chiajna

Lanterna rosie ACS Poli Timisoara a ajuns pe zero in dreptul puncte dupa victoria obtinuta, vineri seara, cu 2-0 (0-0), in prima partida a etapei a 13-a din Liga 1, ultima a turului.

Banatenii au deschis scorul prin Draghici dupa o faza controversata. Portarul gazdelor Balgradean a vrut sa repuna mingea dintr-o lovitura libera si a sutat in atacantul timisorean. Acesta a urmarit mingea si a trimis-o in poarta goala.

Gazdele au protestat vehement, dar centralul Adrian Comanesc a considerat ca faza a fost perfect regulamentara.

In prelungirile partidei, la chiar ultima faza a meciului, Timisoara a dat lovitura si a securizat victoria printr-un autogol al fundasul central ilfovean Albu.

Concordia Chiajna a evoluat din minutul 74, cand tabela arata inca 0-0, cu un jucator mai putin, dupa ce Cristescu a primit rosu direct pentru un fault stupid comis asupra lui Novak in marginea terenului.

Acelasi Cristescu ratase in minutul 66 cea mai mare ocazie a gazdelor cu un sut in bara transversala.

Pentru ACS Poli Timisoara este a doua victorie a sezonului in deplasare, dupa 1-0 cu CSM Poli Iasi.