Academica Clinceni – Astra Giurgiu 1-1. Ilfovenii tremura pentru locul sase

Cu cinci etape ramase pana la finalul sezonului regular pozitia a sasea in clasamentul din Liga 1 devine o pozitie din ce in ce mai disputata.

Aceasta si dupa ce Academica Clinceni n-a reusit decat un egal pe teren propriu cu Astra Giurgiu, sambata, intr-un meci din etapa a 25-a in CASA Liga 1.

Adrian Popa a deschis scorul pentru gazde cu doua minute inaintea pauzei dupa o actiune in flancul stang.

Mingea centrata in careu de Paul Pirvulescu a fost respinsa pana in picioarele lui Popa, iar fostul jucator al FCSB a trimis din prima in poarta pentru 1-0.

Un avantaj pe care Astra l-a anulat dupa pauza prin Sulejman Krpic in minutul 69.

Jucatorul bosniac intrase pe teren la zece minute dupa pauza in locul italianul Mattia Montini.

Academica Clinceni ramane pe locul sase in clasament, dar mai pastreaza doar trei puncte avans in fata principalei urmaritoare UTA Arad, echipa care a invins in deplasare pe Gaz Metan Medias, cu 2-1.

FC Arges ar putea veni de asemenea la trei puncte de ilfoveni dupa aceasta runda a 25-a.

Astra Giurgiu acumuleaza 29 de puncte si urca o pozitie pana pe locul zece al ierarhiei.

Academica Clinceni: Vâlceanu – Achim, Gardoş, Patriche (Bilali ’77), Pârvulescu – Cordea, Cascini (Moulin ’76), Cebotaru (Ventura ’67), A. Popa – Chunchukov, Longher (Rusescu ‘5, Tănase ’67). Antrenor: Ilie Poenaru.

Astra Giurgiu: Lazar – Raspopovic (Sousa ’72), Găman, Graovac, Bruno – Pahonţu (Wuethrich ‘5), Boe-Kane, Crepulja (Răduţ ’55) – Stahl, Montini (Krpic ’55), V. Gheorghe (Canadjija ’72). Antrenor: Eugen Neagoe

Cartonaşe galbene: Cascini ’31, Patriche ’40, Popa ’55 / Montini ’46, Graovac ’55, Boe-Kane ‘64.

Horatiu Fesnic a fost arbitrul de centru al meciului de la Clinceni.