Fotbal International

Mourinho si-a luat revansa in fata lui Guardiola

Palida consolare pentru Manchester United dupa infrangerea suferita in debutul sezonului chiar pe Old Trafford contra celor de la Manchester City.

Echipa pregatita de Jose Mourinho a invins-o pe rivala din oras cu 1-0, miercuri seara, si s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Ligii Angliei.

Unicul gol al meciului a fost marcat de spaniolul Juan Mata in minutul 54, jucator care a ajuns astfel la a treia reusita in acest sezon.

Spaniolul a impins in poarta o minge excelent centrata de Zlatan Ibrahimovic.

United a mai avut o bara la 0-0 in prima repriza in urma unui sut expediat de Paul Pogba.

Guardiola a operat nu mai putin de noua modificari in formula de start a echipei sale care nu a mai castigat de sase meciuri in toate competitiile.

Cea mai mare ocazie a "cetatenilor" a venit devreme la lovitura de cap trimisa de nigerianul Kelechi Iheanacho peste poarta din doar sase metri.

Aceasta a fost doar a doua victorie in ultimele cinci meciuri pentru United si doar a patra pe care Mourinho o obtine in confruntarile personale cu Guardiola.

Manchester United va juca in sferturi, de asemenea pe teren propriu, cu West Ham United, formatie care a eliminat pe Chelsea, cu 2-1.