Fotbal International

Fost antrenor din Liga 1, erou negativ in Arabia Saudita

Finala Cupei Golfului pe Natiuni l-a avut in prim plan pe un fost antrenor din Liga 1, insa acesta a jucat rolul eroului negativ.

Lopez Caro, fostul antrenor de la Vaslui in sezonul 2010/2011, a ratat obiectivul de a aduce Cupa Golfului in vitrina Arabiei Saudite pierzand finala contra Qatarului.

Arabia Saudita, mare favorita a intalnirii disputate chiar pe teren propriu la Ryadh, a pierdut cu 1-2, dupa ce reusise sa deschida scorul.

Saud Khariri a deschis scorul in minutul 16, dar bucuria gazdelor a fost anulata dupa doar doua minute. Almahdi Ali a egalat la unu, pentru ca in partea secunda Boualem Khoukhi sa aduca victoria pentru cei din Qatar.

Qatarul obtine doar a treia Cupa a Golfului din istorie, dupa cele castigate in 1992 si 2004, cand a si gazduit de altfel intrecerea.

Arabia Saudita ramane cu trei trofee la activ, ultimul obtinut in 2003.

Emiratele Arabe Unite a invins Omanul in finala mica, cu 1-0.

Editia urmatoare va fi gazduita in 2016 de Irak.

La Cupa Golfului participa opt natiuni: Arabia Saudita, Qatar, Kuweit, Emiratele Arabe Unite, Bahrain, Irak, Yemen si Oman.