Fotbal International

Controverse VAR, Chelsea merge mai departe cu scandal in Cupa Angliei

Sursă foto: twitter.com/chelseafc

Partida dintre Chelsea si Norwich City, o divizionara secunda, a avut nevoie nu doar de rejucare ci si de lovituri de la 11 metri pentru stabilirea echipei calificate in turul 4. Arbitrajul video (VAR) a iscat mari controverse.

Dupa ce pe 6 ianuarie cele doua echipe terminasera 0-0, meciul s-a rejucat pe 17 ianuarie. Partida de pe Stamford Bridge n-a fost lipsit de evenimente.

Arbitrajul a generat controverse la acest meci dupa ce gazdele au avut un penalty neacordat la faultul lui Timm Klose asupra lui Willian, aceasta in conditiile in partida a beneficiat si de VAR (arbitrajul video). Au fost doua goluri in timpul regulamentar si apoi loviturile de departajare.

Chelsea a avut doi jucatori eliminati pe Pedro si Morata, primul pentru o simulare in careu si un fault, al doilea pentru proteste dupa ceea ce spaniolul a considerat a fi un penalty neacordat.

Arbitrul Graham Scott a fost deseori observat cu degetul la ureche, consultandu-se cu VAR. Totusi, antrenorul lui Chelsea Antonio Conte a declarat cupa meci ca Scott nu a consultat VAR atunci cand trebuia. Un moment cheie a fost caderea in careu a lui William, sanctionata cu cartonas galben, desi Kolose in faultase iar „albastrii” ar fi meritat penalty.

Michy Batshuayi a deschis scorul pentru Chelsea la zece minute dupa pauza, insa Norwich a dat lovitura in minutele suplimentare ale celor 90 de minute regulamentare, cand Jamal Lewis l-a invins pe Willy Caballero cu o lovitura de cap.

Portarul celor de la Chelsea s-a remarcat la 11 metri, cand a aparat singurul penalty la sutul lui Nelson Oliveira.