Fotbal International

Cele mai bune meciuri din istoria fotbalului (4). Finala Cupei Cupelor din 1979

Barcelona si Fortuna Dusseldorf au oferit o bijuterie de meci cu sapte goluri in 120 de minute.

O finala a Cupei Cupelor care s-a disputat la Basel (Elvetia) in fata a 58.000 de spectatori si care a fost arbitrat de ungurul Karoly Palotai.

Barcelona s-a impus in final, dupa 120 de minute, cu 4-3, cucerind trofeul, dupa ce la finalul primelor 45 de minute tabela arata 2-2.

Sanchez (5) si Asensi (34) au marcat pentru catalani, in timp ce golurile formatiei germane au fost reusite de Allofs (8) si Seel (41).

De retinut ca Rexach ratase un penalty pentru Barcelona in minutul 12 la scorul de 1-1.

S-a intrat asadar in prelungiri unde acelasi Rexach s-a revansat prin golul de 3-2 marcat in minutul 103.

Barcelona s-a distantat apoi prin Krankl in minutul 111, desi Fortuna Dusseldorf a mai punctat o data prin Seel cu sase minute inaintea finalului timpului efectiv de joc.

Nemtii n-au avut insa puterea in timpul ramas pentru a forta trimiterea meciului la loteria loviturilor de departajare.

Pentru Barcelona a fost al patrulea trofeu european in acel moment, dupa cele trei reusite din Cupa Oraselor-Targuri, competitie desfasurata intre 1955 si 1971, inlocuita apoi cu ceea ce am cunoscut drept Cupa UEFA.

Barcelona este de altfel echipa cu cele mai multe trofee in aceasta intrecere (3).

Caseta tehnica a finalei Cupei Cupelor din 1979:

Barcelona: Artola; Zuviría, Migueli, Costas (Martínez, 67'), Albaladejo (De la Cruz, 57'); Neeskens, Rexach, Sánchez, Krankl, Asensi, Carrasco.

Fortuna Düsseldorf: Daniel; Brei (Weikl,24'), Zewe, Zimmermann (Lund, 85'), Baltes; Kohnen, Schmitz, T. Allofs, Bommer, K. Allofs, Seel.