Fotbal European

UEFA schimba regula golului marcat in deplasare

Forul fotbalistic european intentioneaza sa modifice regulamentul actual in ceea ce priveste regula golului marcat in deplasare. Este vorba de reusitele din prelungiri.

Este cazul returului dintre Juventus Torino si FC Porto, meci din optimile Champions League.

Porto castigase mansa tur de pe teren propriu, cu 2-1.

Acelasi rezultat s-a inregistrat si la retur, dar in favoarea celor de la Juventus.

S-a intrat astfel in prelungiri, unde fiecare echipa a mai inscris cate o data.

Juventus a castigat disputa, cu 3-2, dupa 120 de minute, dar echipa calificata in sferturi a fost Porto datorita celor doua goluri marcate in deplasare.

Potrivit propunerii de modificare a regulamentului, golul marcat de echipa portugheza in prelungiri nu va mai fi luat in calcul si astfel o partida precum cea dintre Juventus si Porto ar urma sa ajunga la loviturile de departajare.