Fotbal European

Messi, primul cartonas rosu la Barcelona

Lionel Messi a disputat 753 de meciuri in tricouri blaugrana pana sa incaseze prima eliminare.

S-a intamplat, duminica seara, in finala Supercupei Spaniei, meci pierdut de Barcelona in fata celor de la Athletic Bilbao, cu 3-2, dupa prelungiri.

Messi a fost eliminat dupa ce l-a lovit pe Asier Villalibre, faza care intr-o prima faza i-a scapat arbitrului de centru Gil Manzano.

La interventia VAR-ului Messi a fost eliminat cu rosu direct pentru comportament nesportiv.

Presa spaniola anunta ca Messi ar putea fi suspendat cel putin patru meciuri, astfel ca argentinianul ar putea lipsi de la meciurile cu Cornella (Cupa Spaniei), Elche, Bilbao si Betis (La Liga).

Messi a mai fost eliminat de doua ori in cariera, de fiecare data la nationala Argentinei.

Ultima oara starul argentinian a fost dat afara de pe teren in finala mica la Copa America din 2019.

Antoine Griezmann a marcat o dubla, dar n-a fost suficient pentru a-i aduce lui Ronald Koeman primul trofeu pe banca Barcelonei.

Bilbao a egalat in minutul 90 trimitand partida de la Sevilla in prelungiri, unde Inaki Williams le-a dat lovitura de gratie catalanilor.

Athletic Bilbao o eliminase in semifinale pe Real Madrid.