Fotbal European

Lionel Messi, decisiv pentru Barcelona la revenirea pe teren

Din nou in primul 11 al Barcelonei dupa primul cartonas rosu al carierei in Spania, Lionel Messi a fost factorul determinant in succesul formatiei blaugrana in deplasare cu Rayo Vallecano, miercuri seara, in optimile Cupei Spaniei.

Barcelona a castigat, cu 2-1, in fata unui adversar care evolueaza in al doilea esalon valoric.

Formatia din Madrid a deschis scorul surprinzator prin Fran Garcia in minutul 63 dupa o actiune rapida de atac in flancul drept.

Portarul Neto a respins in lateral un sut in forta si Fran Garcia din 2-3 metri a indeplinit o simpla formalitate.

Barcelona a restabilit egalitatea dupa doar sase minute prin Lionel Messi, jucator servit ideal in fata portii de Antoine Griezmann, colegul sau de linie in ofensiva.

A fost al 18-lea gol marcat de Messi impotriva celor de la Rayo Vallecano si aici statistica devine interesanta.

Rayo Vallecano este echipa pe care Messi a invins-o de cele mai multe ori de cand evolueaza pentru Barcelona (11 meciuri / 11 victorii cu Messi in teren).

O singura intalnire din cele 11 cu Messi in teren nu l-a avut pe argentinian printre marcatori. S-a intamplat in sezonul 2013/2014 la un succes 4-0 al Barcelonei pe terenul lui Rayo.

Revenind la meciul de miercuri seara, olandezul Frankie De Jong a adus victoria si calificarea Barcelonei in sferturi cu zece minute inaintea finalului partidei.