Fotbal European

Fanii lui Lazio si-au dat din nou in petec

Echipa din capitala Italiei s-a calificat, sambata, la pas in sferturile Copei Italia, dupa 4-1 pe teren propriu contra celor de la Novara, echipa din al treilea esalon (Serie C).

Lazio rezolvase meciul inca de la pauza dupa reusitele lui Luis Alberto (12), Ciro Immobile (20, 35) si Milinkovic-Savic (45+3).

Umberto Eusepi a redus din diferenta pentru Novara la patru minute dupa pauza.

Elia Benedettini, portarul lui Novara, a aparat un penalty in minutul 20 la executia lui Immobile.

O parte a fanilor lui Lazio, in special cei grupati in factiunea North End, au umbrit victoria favoritilor prin mai multe scandari rasiste si antisemite.

Reactia acestora vine la cateva zile dupa incidentele care au avut loc la aniversarea celor 119 ani de existenta ai clubului din capitala Italiei.

Mai multi huligani au atacat fortele de ordine, miercuri seara, in Piazza della Liberta, aniversarea organizata de club degenerand in violenta.

Fotbalul italian cunoaste in ultima perioada o crestere a huliganismului in jurul fenomenului fotbalistic, la finalul anului 2018 un suporter al lui Napoli pierzandu-si viata dupa ce a fost calcat de un microbuz in afara stadionului San Siro inaintea unui meci cu Internazionale.