Fotbal European

Bayern Munchen a castigat Supercupa Europei dupa prelungiri

Echipa germana Bayern Munchen a cucerit, joi seara, Supercupa Europei in fata formatiei spaniole Sevilla, cu 2-1, dupa 120 de minute.

Detinatoarea Europa League a deschis scorul prin Ocampos in minutul 13 dintr-o lovitura de la 11 metri.

Pana la pauza castigatoarea Champions League din sezonul precedent a egalat prin Goretzka in minutul 34.

S-a ajuns in prelungiri, dupa 1-1 la capatul celor 90 de minute, Javi Martinez aducand victoria lui Bayern in minutul 104, aceasta dupa ce Sevilla a avut o bara la prima faza a prelungirilor.

La partida de la Budapesta a fost permis accesul spectatorilor in tribunele arenei Ferenc Puskas in limita a 30 de procente.

Pentru Bayern Munchen este a doua Supercupa a Europei dupa cea din 2013 contra lui Chelsea, un meci decis dupa executarea loviturilor de la 11 metri.

Bayern este neinvinsa de 32 de meciuri, castigand 31 dintre acestea cu 108 goluri marcate.

Bayern: Neuer (c) - Pavard, Süle, Alaba (Boateng 112'), Hernandez (Davies 99') - Kimmich, Goretzka (Martinez 99') - Gnabry, Müller, Sane (Tolisso 70') - Lewandowski.

Sevilla: Bono - Navas (c), Kounde, Carlos, Escudero - Rakitic (Torres 56'), Jordan (Vazquez 94'), Fernando - Suso (Gudelj 73'), de Jong (El-Nesyri 56'), Ocampos.