Fotbal European

Barcelona reuseste o “remontada” de poveste in semifinalele Cupei Spaniei

Echipa catalana s-a calificat in ultimul act dupa ce a intors un rezultat de 0-2 contra celor de la Sevilla si a obtinut calificarea cu scorul general de 3-2, dupa prelungiri in returul de pe Nou Camp.

Barcelona a deschis scorul prin Dembele dupa 12 minute de la startul partidei.

Sevilla a tinut cu dintii de avantajul minim pana in minutul 90+4 cand, dupa o faza fixa de la coltul terenului, Griezmann a centrat in sase metri si Pique a reluat cu capul pentru 2-0!

Astfel, meciul intra in cele doua reprize de prelungiri dupa 2-2 la general.

In minutul 95 danezul Braithwaite a dat lovitura dupa o centrare din stanga si a marcat golul de 3-0 prin care Barcelona a obtinut calificarea in finala Cupei Regelui Spaniei.

Sevilla a jucat prelungirile in inferioritate numerica. Fernando a fost eliminat in minutul 90+3.

Levante si Athletic Bilbao se infrunta in cealalta semifinala, dupa ce in tur, la Bilbao, scorul a fost egal, 1-1.