Fotbal European

Anglia e noua campioana europeana la U19

Selectionata Albionului a castigat finala Campionatului European U19 disputata contra Israelului.

Englezii s-au impus, cu 3-1, in ultimul act disputat la Trnava, dupa ce Israel deschisese scorul cu cinci minute inaintea pauze.

La sapte minute de la reluarea partidei Anglia a restabilit egalitatea prin Callum Doyle, jucator legitimat la campioana Manchester CIty.

Partida a intrat in prelungiri, dupa ce tabela a ramas la 1-1 pana la finalul celor 90 de minute regulamentare.

Carney Chukwuemeka si Aaron Ramsey au marcat golurile victoriei pentru Anglia in a doua repriza de prelungiri.

Pentru Anglia este al doilea titlu european la aceasta categorie de varsta.

La Campionatul European U19 din Slovacia a participat si nationala Romaniei.

Tricolorii au pierdut toate meciurile din grupa, 1-2 cu Italia, 1-2 cu Franta si 0-1 cu Slovacia.

Au evoluat echipele:

Israel: Zarfati; Feingold (Ilay 90+2), Lemkin, Israelov, Revivo; Madmon, Kancepolsky (Nawi 67); Gloukh; Abed Kassus (Yifrah 86), Ibrahim (Gorno 67), Lugassy (Turgeman 86).

Anglia: Cox; Oyegoke (Norton-Cuffy 73), Quansah, Edwards, Doyle; Chukwuemeka, Scott (Iroegbunam 73); Devine (Chambers 85), Bynoe-Gittens (Ramsay 57), Vale; Scarlett (Delap 106).