Vineri de la ora 14:00 a avut loc tragerea la sorti pentru grupele Europa League, iar in urnele de la Monte-Carlo s-au aflat si doua echipe din Romania. Steaua a facut parte din urna a 2-a valorica, iar Astra Giurgiu din a 4-a, ultima.
UPDATE: Steaua debuteaza in deplasare pe terenul lui Villarreal, iar Astra Giurgiu incepe pe terenul Austriei Viena. Prima etapa este programata pe 15 septembrie.
Grupa A: Manchester United, Fenerbahce, Feyenoord, Zoria Luhansk.
Grupa B: Olympiakos Pireu, APOEL Nicosia, Young Boys Berna, Astana.
Grupa C: Anderlecht, Saint-Etienne, Mainz, Gabala.
Grupa D: Zenit, AZ Alkmaar, Maccabi Tel-Aviv, Dundalk.
Grupa E: Viktoria Plzen, AS Roma, Austria Viena, ASTRA GIURGIU.
Grupa F: Athletic Bilbao, Genk, Rapid Viena, Sassuolo.
Grupa G: Ajax, Standard Liege, Celta Vigo, Panathinaikos Atena.
Grupa H: Sahtior Donetk, Braga, Gent, Konyaspor.
Grupa I: Schalke, Salzburg, Krasnodar, Nice.
Grupa J: Fiorentina, PAOK Salonic, Slovan Liberec, Qarabag.
Grupa K: Internazionale Milano, Sparta Praga, Southampton, Hapoel Beer-Sheva.
Grupa L: Villarreal, STEAUA, FC Zurich, Osmanlispor.
14:00 Tragerea la sorti va fi efectuata de Anders Palop, fost castigator al competitiei cu Sevilla, si suedezul Patrick Anderson, ambasadorul finalei care va fi gazduita de Stockholm in 2017.
URNA 1
Schalke (GER)
Zenit (RUS)
Manchester United (ENG)
Shakhtar Donetsk (UKR)
Athletic Club (ESP)
Olympiacos (GRE)
Villarreal (ESP)
Ajax (NED)
Internazionale Milano (ITA)
Fiorentina (ITA)
Anderlecht (BEL)
Viktoria Plzen (CZE)
URNA 2
AZ Alkmaar (NED)
Braga (POR)
Salzburg (AUT)
Roma (ITA)
Fenerbahce (TUR)
Sparta Praha (CZE)
PAOK (GRE)
Steaua Bucuresti (ROU)
Genk (BEL)
APOEL (CYP)
Standard Liege (BEL)
St-Etienne (FRA)
URNA 3
Gent (BEL)
Young Boys (SUI)
Krasnodar (RUS)
Rapid Wien (AUT)
Slovan Liberec (CZE)
Celta Vigo (ESP)
Maccabi Tel-Aviv (ISR)
Feyenoord (NED)
Austria Wien (AUT)
Mainz (GER)
Zurich (SUI)
Southampton (ENG)
URNA 4
Panathinaikos (GRE)
Sassuolo (ITA)
Qarabag (AZE)
Astana (KAZ)
Nice (FRA)
Zorya Luhansk (UKR)
Astra Giurgiu (ROU)
Konyaspor (TUR)
Osmanlispor (TUR)
Qabala (AZE)
Hapoel Beer-Sheva (ISR)
Dundalk (IRL)