Europa League

Steaua trimte mesajul: Finala. Doua recorduri in Liga Europa

A fost seara superlativelor pentru Steaua, prima echipa care a reusit sa inscrie 6 goluri in grupele Europa League, cu Keseru autor al celui mai rapid hat-trick. In urma acestui rezultat, Steaua preia sefia Grupei J, tinand cont ca Dinamo Kiev s-a impus doar cu 3-0 in deplasarea din Portugalia, la Rio Ave. Pe 2 octombrie se va consuma prima mansa a derbiului grupei, Dinamo Kiev-Steaua, ora 20:00, de asemenea LIVE TEXT pe onlinesport. Steaua a parut cu adevarat o echipa de Liga Campionilor picata in Liga Europa si asta inseamna ca va ajunge departe.

Steaua s-a impus in mod categoric, scor 6-0, in fata campioanei Danemarcei, la primul meci din Grupa J al Europa League. Ocrotita de sansa si de portar in multe randuri pe parcursul primei reprize, dar si in minutul 50, cand Arlauskis a salvat incredibil in fata lui Jacobsen, Steaua a deschis scorul prin Sanmartean la o faza care nu anunta nimic, lovind mai apoi prin Keseru (hat-trick) si Rusescu (dubla) dupa eliminarea portarului Larsen.

Cele trei goluri marcate de Kesuru pe o durata de 12 minute au insemnat cel mai rapid hat-trick din Liga Europa. Keseru i-a batut recordul lui Steven Gerard (Liverpool) din 2010, englezul care inscrisese de trei ori in 14 minute.

Campioana Danemarcei a inregistrat un debut mai bun de meci, cu doua actiuni periculoase de atac, la care centralul Vladislav Bezborodov nu a vazut in prima faza faultul comis de Varela in preajma careului (4), completat mai tarziu de Enevoldsen printr-un sut imprecis din pozitie favorabila.

In minutul 8, Latovlevici a fost la un pas de a-l surprinde pe Larsen cu o executie caracteristica din afara careului.

Au urmat doua ocazii rarisime pentru oaspeti, de fiecare data in situatie de unu la unu cu portarul Arlauskis. In prima faza, lituanianul din poarta ros-albastrilor a deviat incredibil sutul lui Thomsen (13), pentru ca mai apoi sa fie ocrotit de sansa la finalizarea lui Enevoldsen (17).

Zece minute mai tarziu, Jacobsen a fost blocat de Arlauskis, goalkeeperul Stelei respingand si din fata lui Enevoldsen, venit pe respingere la executia in forta a colegului sau.

Partea secunda a debutat cu o noua ratare monumentala a danezilor, care au trecut deschiderea scorului prin Jacobsen, dupa un nou reflex de portar de handbal al lui Arlauskis.

In minutul 52, Steaua a intrat in avantaj cu o mare doza de noroc la centrarea sutata a lui Sanmartean. Varela a sarit la cap, mai mult la deruta, pacalindu-l pe Larsen.

Nu a fost sa fie seara lui Larsen, care a gresit flagrant la un sut in forta al lui Chipciu, respingand in fata. Keseru, aflat pe respingere, a produs eliminarea goalkeeperului danez dupa o neglijenta in postura de ultim aparator a acestuia. Raul Rusescu s-a ocupat de transformarea penaltiului dictat de rusul Vladislav Bezborodov (60).

In doar cinci minute, Claudiu Keseru si-a trecut in cont dubla. Alexandru Chipciu a contribuit cu doua assist-uri.

Tabela de pe Arena Nationala s-a modificat cu viteza luminii, in minutele 73 si 74, dupa ce Chipciu a pasat pentru hat-trick-ul lui Keseru, iar acesta din urma l-a ajutat pe Rusescu sa realizeze dubla.

Steaua: Arlauskis - Rapa (Rusescu 50), Varela, Szukala, Latovlevici - Prepelita, Breeveld (Papp 67) - Popa, Sanmartean, Chipciu - Keseru (G. Iancu 75)

Rezerve: Cojocaru, Papp, Filip, Stanciu, Neagu, Iancu, Rusescu

Aalborg: Larsen - Dalsgaard, Petersen, Thelander, Gorter (Frederiksen 16) - Wichmann, Wurtz, Riscard, Thomsen - Jacobsen Helenius 63
), Enevoldsen (Christensen 59)

Rezerve: Christensen, Pedersen, Augustinussen, Borsting, Bruhn, Helenius, Frederiksen

Arbitru: Vladislav Bezborodov (Rusia)