Europa League

Sevilla pastreaza trofeul Europa League, dupa 3-2 cu Dnipro

Spaniolii de la FC Sevilla au pus mana pe al patrulea trofeu Europa League in ultimii zece ani, record absolut al acestei competitii, dupa victoria inregistrata impotriva lui Dnipro in finala de la Varsovia, scor 3-2 (2-2), care l-a avut in prim-plan pe columbianul Carlos Bacca (foto). Atacantul columbian a contribuit la toate reusitele Sevillei - dubla si pasa de gol. Carentele din defensiva ale Sevillei, speculate bine pe contraatac in prima parte de ucraineni, nu au mai iesit la suprafata dupa pauza, cand Bacca, omul finalei, si-a incununat prestatia cu un nou gol la poarta lui Boyko. Sevilla ridica stacheta sezonul viitor, cand va evolua in UEFA Champions League.

Debutul finalei a fost unul lipsit de momente de tatonare, dupa ce arbitrul englez Martin Atkinson nu a observat un fault in careu comis de capitanul ucrainenilor, Rotan, asupra lui Antonio Reyes.

Pe contraatac, Dnipro a deschis scorul prin Kalinic. Brazilianul Matheus a pasat ideal pentru golgeterul outsiderei finalei, care nu a iertat cu capul din apropiere. Golul prin care Kalinic a devenit al treilea croat care a marcat intr-o finala de cupa europeana.

Antonio Reyes (20) nu a putut sa prinda spatiul portii cu un sut din marginea careului. Imediat dupa, Krychowiak a fost o idee mai inspirat, reluand cu capul aproape de bara. Boyko a plonjat spectaculos si a reusit sa evite golul egalizator.

Visul polonezului Grzegorz Krychowiak, de a castiga o cupa europeana in tara sa, incepea sa prinda contur, in minutul 28, cand a restabilit egalitatea cu un sut plasat din zona punctului de la 11 metri.

Andaluzii au intors rezultatul in 3 minute. Antonio Reyes a gasit pasa pe culoar pentru Bacca, iar atacantul Sevillei si-a trecut in cont cea de-a sasea reusita in Europa League.

Scorul a ramas 2-1 in favoarea detinatoarei trofeului, in pofida incercarii lui Konopljanka, venita in minutul 38. Sergio Rico s-a intins extraordinar si a deturnat balonul ce se indrepta spre vinclul portii.

Rotan a avut ultimul cuvant al reprizei, la o lovitura libera obtinuta de Matheus. Capitanul lui Dnipro a executat magistral, iar pauza le-a gasit pe cele doua formatii pe picior de egalitate.

Scenariul partii secunde a fost unul mai cuminte, in conditiile in care prima faza fierbinte consumata in careul lui Boyko a venit la o cadere a lui Vitolo, nesanctionata cu lovitura de pedeapsa de centralul confruntarii.

In minutul 73, Carlos Bacca a dejucat iesirea la ofsaid a fundasilor lui Dnipro si a realizat dubla, singur cu Boyko. Dubla pentru columbian, la care se adauga si pasa de gol la reusita de 1-1 a lui Krychowiak.

Portarul ucrainenilor i-a refuzat hat-trick-ul lui Bacca (80), la o lovitura de cap din cativa metri, sub transversala, insa pe centrul portii.

Dnipro: Boyko - Matos, Cheberyachko, Douglas, Fedeckyj - Fedorchuk (Bezus 68), Kankava (Shakhov 86) - Konopljanka, Rotan, Nascimento - Kalinic (Seleznyov 78)

FC Sevilla: Rico - Vidal, Carrico, Kolodziejczak, Tremoulinas - Mbia, Krychowiak - Reyes (Coke 59), Banega (Iborra 87), Vitolo - Bacca (Gameiro 82)

Arbitru: Martin Atkinson (Anglia)

Cartonase galbene: Kankava 17, Kalinic 45+2, Bezus 70, Rotan 75, Matos 83/ Krychowiak 45+2, Carrico 62, Bacca 74