Europa League

Sahtior egalata de Sevilla din penalty. Echipa lui Mircea Lucescu obligata sa castige returul

Sahtior Donetk si FC Sevilla au remizat, scor 2-2, joi seara, in prima mansa a semifinalelor din Liga Europa.

Fiecare echipa a condus si a revenit mai apoi, insa Sevilla are acum prima sansa la calificare prin prisma golurilor marcate in deplasare.

Echipa lui Mircea Lucescu este obligata sa castige mansa retur de peste o saptamana pentru a merge in finala de la Basel.

O scapare in defensiva formatiei lui Mircea Lucescu a dus la deschiderea scorului in minutul 6 de catre Vitolo.

Cei de la Sahtior au intrat mai greu in meci, dar in cele din urma au reusit egalarea la jumatatea reprizei prin Marlos, dupa ce tot el trimisese primul sut pe poarta lui Soria.

Acelasi Marlos l-a depasit spectaculos in dribling pe Mariano in flancul stang si a centrat perfect pentru lovitura de cap prin care Stepanenko o aducea pe Sahtior in avantaj (min.35).

Pauza a taiat din elanul formatiei ucrainene si in partea secunda Sevilla a presat din ce in ce mai mult la poarta lui Pyatov. Acesta a fost aproape de o gafa in minutul 55, cand a respins in fata un sut greu trimis de Carrico.

Sevilla a avut un gol anulat pentru offside la Gameiro in minutul 75, acelasi jucator fiind blocat in extremis cinci minute mai tarziu in doar doi metri de Kucher.

Cu noua minute inaintea finalului cei de la Sevilla au obtinut lovitura de la 11 metri la caderea lui Vitolo si Gameiro stabilea scorul final.

Mircea Lucescu a efectuat toate schimbarile in minutul 91, dar jucatorii intrati in teren n-au mai avut decat trei minute la dispozitie pentru a forta golul victoriei.

Meciul de la Lvov a fost marcat de accidentarea grava a jucatorului danez Khron-Dehli. Intrat pe teren in minutul 60, acestuia i-a sarit genunchiul noua minute mai tarziu fiind scos pe targa.

In cealalata semifinala, Villarreal a castigat la limita in fata lui Liverpool pe teren propriu, cu 1-0, printr-un gol marcat de Adrian Lopez la capatul unui contraatac in minutul 92.