Europa League

Optimile UEFA Champions League – mizele sunt uriașe

După un sezon oprit brusc în martie pe fondul pandemiei, după hotărâri istorice și meciuri ce vor fi jucate fără spectatori, Liga Campionilor se pregătește să revină și să încingă din nou atmosfera pe teren.

Pe 7 și 8 august, vor fi jucate optimile UCL, după cum urmează:

Juventus Torino – Lyon (7 august, Allianz Stadium, Torino; 0-1 în tur)

Manchester CityReal Madrid (7 august, Etihad Stadium, Manchester; 2-1 în tur)

Bayern Munchen – Chelsea (8 august, Allianz Arena, Munchen; 3-0 în tur)

Barcelona – Napoli (8 august, Camp Nou, Barcelona; 1-1 în tur)

Sferturile, semifinalele și finala vor fi jucate în Lisabona, pe Estádio do Sport Lisboa e Benfica și Estádio José Alvalade, în partide fără spectatori.

Se impune Bătrâna Doamnă? COTA NETBET PENTRU JUVENTUS 1.42

Juventus Torino – Lyon (7 august, Allianz Stadium, Torino)

Pe 7 august, de la ora 22:00 ora României, Juventus o va întâlni pe Lyon, într-un meci cu o miză uriașă pentru bianconeri. După câștigarea titlului în Serie A, Juventus își dorește să fie cu un pas mai aproape și de Finala Ligii Campionilor. Să complice ecuația pentru Juventus scorul din disputa tur, cu golul marcat în minutul 31 de jucătorul lionez Lucas Tousart? Sau asta doar îi va impulsiona pe bianconeri pentru o partidă cu multe goluri?

În turul din 26 februarie, Juventus a avut o posesie de 60%, cu 17 șuturi și 2 șuturi pe poartă. După meciul din iarnă, presa franceză a scris însă că “Lyon i-a mâncat pe Juve”, bucurându-se astfel de prima victorie din istorie pentru Lyon împotriva Bătrânei Doamne.

În ultimele 6 întâlniri directe, Juventus s-a impus de 4 ori împotriva lionezilor, iar partida de pe 7 august vine cu siguranță cu o miză uriașă pentru ambele echipe. Cine va face față presiunii, într-un meci cu un atac țintit și organizat?

Real Madrid, un sezon perfect? COTA NETBET PENTRU REAL MADRID 4.40

Manchester City – Real Madrid (7 august, Etihad Stadium, Manchester)

Tot pe 7 august de la zece seara, Real Madrid are șansa să transforme sezonul 2019/2020 într-unul de poveste, apropiindu-se și de Finala Champions League. După ce au câștigat al 34-lea titlu din istorie, madrilenii pornesc cu gândul de a ajunge în sferturile de finală UCL – credem că se află în forma ideală pentru a atinge acest obiectiv.

În turul din 26 februarie, Manchester City au reușit dubla, goluri marcate de Gabriel Jesus în minutul 78 și Kevin de Bruyne, în minutul 83 din penalty. Ultimele 7 întâlniri între cele două echipe au reprezentat 3 victorii pentru Real, 2 pentru Manchester City și 2 remize. Real a marcat de 11 ori în întâlnirile cu Man City, în vreme ce aceștia din urmă au înscris de 10 ori. Disputa dintre campioana din La Liga și ocupanta locului doi din Premier League este una strânsă, unde ambele echipe vin într-o formă fizică fantastică. Real a câștigat campionatul, iar Manchester City a zdrobit-o pe Norwich cu 5-0, în ultimul meci jucat din acest sezon al Premier League. Interesant este faptul că De Bruyne, marcatorul golului 2 din meciul tur, este pe val, egalând recordul legendarului Thierry Henry de 20 de pase decisive într-un sezon în Premier League.

Așteptăm o surpriză! COTA NETBET PENTRU CHELSEA 7.50

Pe 8 august, este programat un alt meci din optimile UCL: Bayern Munchen o întâlnește pe ocupanta locului 4 din Premier League, Chelsea. Aici, lucrurile par a fi deja clare. Bavarezii s-au impus cu 3-0 în partida tur și doar o minune mai poate întoarce jocurile în favoarea celor de la Chelsea. O minune sau jucătorul american Christian Pulisic al celor de la Chelsea, care în 24 de meciuri dintr-un singur sezon a marcat de 9 ori.

În ultimele șase întâlniri directe, Bayern s-a impus de 3 ori, Chelsea a câștigat o dată (cu un uimitor 4:2), iar 2 partide s-au încheiat la egalitate. Bayern vine din postura de câștigătoare a Bundesliga, iar Chelsea a câștigat 7 din ultimele 10 meciuri disputate în Premier League și FA Cup. Așteptăm o confruntare cu multe goluri!

Își ia revanșa Barcelona pentru titlul pierdut? COTA NETBET PENTRU BARCELONA 1.64

Barcelona - Napoli (8 august, Camp Nou, Barcelona; 1-1 în tur)

Ocupanta locului doi în La Liga are acum șansa să uite de titlul pierdut  și să ajungă în sferturile de finală UEFA Champions League. Napoli este pe locul 7 în Serie A, iar asta înseamnă că cel mult mai poate spera la un loc în calificările pentru Europa League în sezonul 2020/2021. Deci, e totul sau nimic în UCL 2019/2020 pentru italieni.

La momentul de față, Quique Setien se bazează doar pe Gerard Pique, restul fundașilor centrali fiind indisponibili, odată cu accidentarea lui Ronaldo Araujo. Asta aduce Barcelona într-un punct în care defensiva este deficitară, mai ales în raport cu dorința celor de la Napoli de a da tot ce au mai bun în Champions League. Cu toate acestea, în întâlnirile directe din 2011 încoace, Barcelona a câștigat de 3 ori, Napoli o dată, iar meciul tur din iarnă s-a terminat la egalitate. Barcelona își poate lua revanșa pentru titlul pierdut în La Liga? Vom urmări acest meci cu sufletul la gură.

Bucură-te de cotele speciale de la NetBet: ai cote mărite pentru cele mai palpitante meciuri! Verifică-le, aici!